"Ak by dohoda nenastala, jedným indikátorom na medziročný nárast minimálnej mzdy môže byť nárast percenta inflácie, druhým rast priemernej mzdy v hospodárstve a niekde medzi týmito ukazovateľmi sa hľadá kompromis akceptovateľný z obidvoch strán, " uviedol na tlačovej besede k rokovaniam o novom systéme zvyšovania minimálnej mzdy prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Tomáš Malatinský. Do konca tohto mesiaca by sa pritom mali sociálni partneri dohodnúť aj na miere zvýšenia minimálnej mzdy od začiatku októbra tohto roka. Rezort sociálnych vecí koncom júna navrhol, aby sa minimálna mzda od 1. októbra tohto roka zvýšila zo súčasných 7 600 Sk na 8 260 Sk alebo na 8 450 Sk.
Ako ďalej uviedol Malatinský, v pripravovanom návrhu zákona o minimálnej mzde sa zatiaľ nepodarilo zrušiť inštitút minimálnej mzdy ako ukazovateľ, ktorým sa stanovuje najnižší vymeriavací základ na platenie poistného na zdravotné a sociálne poistenie. "Sme nespokojní s rýchlosťou, akou sa inštitút minimálnej mzdy oddeľuje od 42 zákonov, ktoré sú na minimálnu mzdu napojené," skonštatoval Malatinský. Podľa neho to však nie je jednoduchý proces, keďže gestorom mnohých takýchto zákonov nie je ministerstvo práce a sociálnych vecí, ale napríklad aj rezort financií, či ministerstvo spravodlivosti. "Chcelo by to, aby ostatné rezorty boli do odpájania iných nástrojov od minimálnej mzdy tlačené uznesením vlády," dodal šéf AZZZ,
Prezident AZZZ T. Malatinský tiež informoval o tom, že ho štvrtkové Valné zhromaždenie AZZZ potvrdilo vo funkcii šéfa tohto zamestnávateľského zväzu.
StoryEditor
Zamestnávatelia a odbory sa dohadujú na minimálnej mzde
Zamestnávatelia by sa mali s odborármi do konca tohto mesiaca dohodnúť na novom systéme zvyšovania najnižších miezd od 1. januára 2009. Podstatou nového systému by mala byť dohoda sociálnych partnerov na miere zvýšenia minimálnej mzdy.