Štátmi s najnižšími inflačnými výsledkami sú Francúzsko, Malta a Fínsko. Ich priemerná hodnota inflácie, po pripočítaní 1,5 percenta, dosahuje výšku 2,5 percenta. Priemerná harmonizovaná inflácia Slovenska je 2,4 percenta, čo znamená, že sme splnili inflačnú podmienku. Zo spomínaných kritérií, je pritom práve plnenie inflačného kritéria to najzložitejšie. Podľa nej, totiž priemerná ročná miera inflácie nesmie presiahnuť priemernú infláciu troch členských štátov únie s najlepšími výsledkami v oblasti cenovej stability, o viac ako 1,5 percentuálneho bodu. V júli nám pritom splnenie kritéria ušlo len o sedem stotín percenta.
Na vstup do eurozóny je potrebné zabezpečiť aj stabilitu výmenného kurzu, podľa ktorého koruna nesmie vybočiť z dohodnutého fluktuačného pásma. Dôležitá je aj stabilita dlhodobých úrokových sadzieb. Ich priemerná výška za posledný rok pred hodnotením, nesmie presiahnuť priemer troch štátov EÚ s najlepšími výsledkami v oblasti cenovej stability, o viac ako 2 percentuálne body. O tom, či spomínané kritériá Slovensko plní, rozhodne Rada Európskej únie už na budúci rok, v období medzi májom a júnom. Po kladnom rozhodnutí sa stanoví konverzný kurz, podľa ktorého sa budú koruny prepočítavať na eurá. Úlohou NBS bude zabezpečiť potrebné množstvo eurových bankoviek a euromincí. Do 30 dní od stanovenia konverzného kurzu sa začne duálne zobrazovanie cien, v korunách aj v európskej mene. Plánovaný dátum pre vstup do eurozóny je 1. január 2009.
- priemerná ročná inflácia nesmie prekročiť priemer troch štátov EÚ sa najlepšími výsledkami o viac ako 1,5 percent.
- Schodok verejných financií za posledný rok nesiem byť viac ako 3 percentá HDP
- Zabezpečiť kurzovú stabilitu
- Zabezpečiť stabilitu dlhodobých úrokových sadzieb
Čo môže ohroziť euro
- deficit verejných financií (Slovensko ho musí udržať pod tromi percentami. Údaje o hospodárení členských krajín zverejní Eurostat - štatistický úrad EÚ v októbri)