Cenové rozdiely medzi dodávateľmi energií sú v dôsledku regulácií minimálne.SNÍMKA: VSE
StoryEditor

Chceme tarify ako mobilní operátori

05.03.2020, 23:00
Cena, ktorú zaplatíme za pohodlnejší život, je, že nás to bude stáť väčšiu spotrebu energií, hovorí Miroslav Kulla, člen predstavenstva a riaditeľ divízie Obchod Východoslovenskej energetiky.

Tesne pred koncom roka prišiel zásah zo strany vlády, keď štát ako väčšinový akcionár požiadal SPP, aby ceny plynu ponechal na minuloročných hodnotách. Ako to vnímate z pozície menšieho hráča na trhu v oblasti dodávok plynu?
Samozrejme, všetci hráči na trhu postupovali podľa legislatívy a dali si schváliť nové ceny na rok 2020 Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Rozhodnutie, o ktorom hovoríte, prišlo na akcionárskej úrovni. Navyše je to politické rozhodnutie, ktoré krátkodobo ovplyvňuje trh, no z dlhodobého hľadiska nič nemení.

Ako vnímate pôsobenie regulácie na našom trhu? Aký to má dosah na koncových zákazníkov?
Jednotlivé trhy majú rôzne stupne regulácie. Sú krajiny, ktoré nie sú regulované vôbec a aj také, ktoré sú 100-percentne, sem patrí aj slovenský trh. My v Skupine VSE Holding by sme uvítali z hľadiska vývoja trhu a nových technológií, ktoré prichádzajú, aby sa trh čiastočne uvoľňoval. Nevoláme po úplnej deregulácii, skôr aby sme ako krajina mali plán postupne trh uvoľňovať a je to aj požiadavka EÚ. Trh trpí, keď sa reguluje cena a ide sa len po tom, aby dodávatelia mali čo najnižšie marže. Niektoré segmenty sú dokonca z toho dôvodu v strate, a to bráni rozvoju služieb alebo nasadzovaniu nových technológií. Slovenský trh zaostáva, keď sa pozerá len na cenu a nevnímajú sa celkové výdavky domácností.


Energetika je pritom moderné odvetvie, plné digitalizácie, veľkých dát a aplikácií. Je to cítiť už aj na slovenskom trhu, sme v nasledovaní týchto „trendov“ na jednej vlne so zvyškom Európy?
V tomto nastavení je Slovensko trochu obmedzené, práve z toho dôvodu, že trh domácností je striktne regulovaný. Niektoré spolupráce sa však rozbiehajú. Aj my máme viacero spoluprác na medzinárodnej úrovni. Je tu priestor pre technológie, len tomu treba troška pomôcť.

Čo pre modernizáciu, nasledovanie trendov v energetike robí VSE?
Ako príklad môžem uviesť službu, ktorá je už na trhu a predstavili sme ju na jeseň 2019. Je ňou elektrozoom. Spolupracujeme pri tom s americkou firmou Bidgely. Nasadením umelej inteligencie nad dáta o spotrebe elektriny domácnosti dokážeme identifikovať neštandardné správ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-12-30 01:47:36 - Feat.: - Title: SERIÁL HN CHCEM BYŤ EXPORTÉR: Obnova energetiky Ukrajiny bude stáť desiatky miliárd eur, šancu majú i Slováci 02 - Modified: 2024-12-27 18:30:00 - Feat.: - Title: Nová atómka aj vodná elektráreň. Kým vláda kreslí mohutné plány, najsilnejší moment prišiel až na konci roka 03 - Modified: 2024-12-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Šéf developera YIT Slovakia pre HN: Predaje nám vlani spadli na tretinu, dopyt po bytoch sa tento rok vrátil 04 - Modified: 2024-12-24 10:00:00 - Feat.: - Title: V mojom detstve sa porúčalo větru a dešti, dopadlo to zle. Teraz robíme v Európe zas veľkú chybu (rozhovor) 05 - Modified: 2024-12-23 23:00:00 - Feat.: - Title: Režisér Róbert Šveda: Chýba nám hrdina hrdina - ako filmu, tak krajine. Zaujímajú nás skôr antihrdinovia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. január 2025 01:58