Slovenská vláda dnes schválila návrh na zvláštne zdanenie zisku z predaja elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach. Podľa predlohy by štát vďaka novej dani mohol tento rok získať okolo 53 miliónov eur, v budúcom roku až 269 miliónov eur.
Najväčší podiel na výrobe elektriny
Jediným výrobcom elektriny z jadra na Slovensku je spoločnosť Slovenské elektrárne (SE). V nej drží kontrolný podiel koncern Enel a Energetický a priemyselný holding (EPH), ktorý ovláda český miliardár Daniel Křetínský, zvyšných 34 percent akcií SE vlastní slovenská vláda.
Najväčší podiel na výrobe elektriny v krajine majú práve jadrové elektrárne, ktorých význam v slovenskej energetike ešte stúpne po chystanom spustení dokončeného tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Sadzba novej dane bude podľa predlohy 50 percent, počítať sa bude z rozdielu medzi burzovou cenou elektriny v určenom období a nákladmi na výrobu elektriny z jadra, ktoré potvrdí energetický regulačný úrad. Trhové ceny elektrickej energie už vlani výrazne vzrástli.
Daň z nadzisku
"Ide o novú daň z takzvaného nadzisku, ktorý je produkovaný pri výrobe elektriny v atómových elektrárňach. Najmä podnikatelia platia vyššie účty za elektrickú energiu, ale zároveň na Slovensku vyrábame podstatnú časť elektrickej energie v zdroji za viac menej stabilné náklady," povedal minister financií Igor Matovič.
Spomínaná daň by sa mala zaviesť už od marca. Kabinet premiéra Eduarda Hegera navrhol parlamentu, aby predlohu o zavedení novej dane prerokoval v zrýchlenom režime. V tejto súvislosti vláda navrhla aj zmenu zákona o štátnom rozpočte.
Predstavitelia slovenskej vlády zároveň oznámili, že štát dá spolu 52 miliónov eur základným a stredným školám, ďalej nemocniciam a domovom sociálnych služieb na kompenzáciu vysokých cien energií.