Volkswagen SlovakiaTASR
StoryEditor

Podnikatelia kritizujú odborárov: Návrh na zastavenie výroby je nezodpovedný

18.03.2020, 13:28
Autor:
TASRTASR
Podnikatelia návrhy na zastavenie výroby považujú za nezodpovedné, pretože by to malo negatívne dôsledky nielen na podniky, ale aj na samotných zamestnancov.

Veľkí zamestnávatelia združení v Klube 500 odmietli požiadavku odborov na zastavenie slovenského priemyslu a podnikov.

Podnikatelia návrhy na zastavenie výroby považujú za nezodpovedné, pretože by to malo negatívne dôsledky nielen na podniky, ale i na samotných zamestnancov, obyvateľov Slovenska, ako aj celé fungovanie krajiny, uviedol v stredu Klub 500.

Bezprecedentná situácia

Zastavenie výroby v automobilke Volkswagen Slovakia uvítala Konfederácia odborových zväzov (KOZ), podľa ktorej by k podobnému kroku mali pristúpiť aj ďalší veľkí zamestnávatelia.

"Slovensko i jeho priemysel sa nachádzajú v bezprecedentnej situácii. Na jej zvládnutie je kľúčové zachovať rozvahu a pokoj. Základom toho je i dostupnosť potravín a ďalších produktov základnej dennej spotreby - papiera, čistiacich prostriedkov – ale tiež energií, pohonných hmôt, dopravy a komunikačných prostriedkov," pripomenul výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Dodávky tovarov, energií a služieb môže Slovensko podľa podnikateľov zabezpečiť len ďalšou prevádzkou podnikov, ktoré tieto produkty alebo suroviny k nim vyrábajú. "Samozrejme, pri dodržiavaní najvyšších možných opatrení na ochranu zdravia zamestnancov," uviedol Gregor.

Klub 500 upozornil, že jednotlivé výrobné odvetvia sú na seba úzko naviazané a výpadok niektorých z nich by mohol znamenať, že Slovensko nebude schopné pokryť základné potreby ľudí. Napríklad papierenský či potravinársky priemysel nie je schopný fungovať bez chemického priemyslu.

Odkaz pre odborárov

KOZ v pondelok po oznámení o prerušení výroby v bratislavskom Volkswagene uviedla, že v záujme ochrany zdravia a bezpečnosti zamestnancov verí v podobné rozhodnutie aj u iných zamestnávateľov.

Potenciálne riziko šírenia nákazy vo výrobných závodoch, logistických centrách a všade tam, kde aktuálne ešte stále prichádza k stretávaniu sa veľkého počtu ľudí v uzatvorených priestoroch, je podľa odborárov obrovské.

Podľa Klubu 500 by bolo oveľa prínosnejšie, ak by sa odborári sústredili na riešenia skutočných, kľúčových problémov zamestnancov, ktoré mimoriadna situácia spojená s novým koronavírusom prináša. Napríklad individuálnej osvete zamestnancov, ako sa pred vírusom chrániť v konkrétnych situáciách na pracovisku.

Úplné zastavenie výroby by podľa Klubu 500 znamenalo ekonomickú katastrofu pre podnikateľov, chýbajúce peniaze v štátnom rozpočte a rastúcu nezamestnanosť.

"Treba si uvedomiť, že priemyselná výroba v Európskej únii, s niektorými výnimkami, ďalej prebieha. Slovensko si v tejto situácii nemôže dovoliť paralyzovať svoj priemysel. Na základe priebežnej komunikácie s krízovým štábom prijímajú podniky združené v Klube 500 opatrenia tak, aby sme dokázali zabezpečiť zdravotne bezpečnú prevádzku a zamedzili šíreniu vírusu na pracovisku. Posledné, čo Slovensko teraz potrebuje je chaos a panika," dodal Gregor.

01 - Modified: 2020-03-17 09:28:30 - Feat.: 0 - Title: Bratislavský Volkswagen preruší výrobu. Koncern zatvorí všetky európske závody
01 - Modified: 2022-12-08 09:03:30 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Z PCR testov zistili 154 nových prípadov, potvrdili tri úmrtia 02 - Modified: 2022-12-07 12:44:09 - Feat.: - Title: Mozgy tínedžerov počas pandémie zostarli o niekoľko rokov. Vyzerajú rovnako ako u tých, ktorí zažili násilie 03 - Modified: 2022-12-07 06:23:21 - Feat.: - Title: Koronavírus zmutoval, mal by byť premenovaný, vyhlásila čínska zdravotná expertka 04 - Modified: 2022-12-06 14:03:18 - Feat.: - Title: HN24: Filipíny museli zlikvidovať 44 miliónov vakcín proti koronavírusu 05 - Modified: 2022-12-06 13:31:19 - Feat.: - Title: Britská lieková agentúra schválila použitie vakcíny proti koronavírusu pre deti od šesť mesiacov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. december 2022 14:54