Prepad ekonomiky spôsobený pandémiou koronavírusu spolu s potrebnými opatreniami na podporu podnikov a domácností vytlačia dlh Slovenska na rekordnú úroveň. Vyplýva to z fiškálneho monitoru, ktorý v stredu zverejnil Medzinárodný menový fond.
Celkový štátny dlh sa v tomto roku vyšplhá na 57 percent HDP a v budúcom na 57,4 percenta. Doteraz najvyššiu úroveň dosiahol ukazovateľ v roku 2013, keď predstavoval objem záväzkov verejného sektora 54,7 percenta.
Podľa Medzinárodného menového fondu dosiahne schodok verejných financií 5,9 percenta. Na úroveň deficitov v rokoch 2009 a 2010, kedy bol deficit až osem percent ročného ekonomického výkonu krajiny, sa tak podľa prognózy nedostane.
Menový fond odhaduje, že priame náklady spojené s pandémiou dosiahnu celosvetovo 3,3 bilióna dolárov. "Humanitárne náklady pandémie sa zintenzívnili alternujúcim tempom a dopad na ekonomiku a verejné financie bude masívny," uviedol Fond.
Koronavírus zásadne okreše rozpočtové príjmy. MMF odhaduje, že vlády utŕžia o 2,5 percenta HDP menej, ako sa očakávalo v predošlej prognóze zverenej v odobri.
"Hoci značný nárast deficitov v tomto roku je nevyhnutný a vhodný pre mnohé krajiny, štartovacia pozícia v niektorých prípadoch predstavuje riziko," upozornil MMF.
Celosvetovo dosiahol verejný dlh 83 percenta HDP v roku 2019. V eurozóne dosiahne dlh tento rok 97,4 percent HDP, čím pokorí doterajší rekord z roku 2013, kedy tento indikátor dosiahol hodnotu 92,6 percenta.