V krajinách Európskej únie, v Británii a vo Švajčiarsku firmy požiadali o takzvaný kurzarbeit už pre zhruba 50 miliónov zamestnancov.
Ukazuje to štúdia, ktorú na svojom webe zverejnila nemecká Nadácia Hansa Böcklera. Venuje sa dôsledkom, ktoré má na trh práce pandémia spôsobená koronavírusom.
O kurzarbeit, teda o skrátenú pracovnú dobou s príspevkami štátu na mzdy, najčastejšie žiadajú firmy vo Francúzsku, kde sa to týka 11,3 milióna zamestnancov, a v Nemecku, kde ich je 10,1 milióna. Nasleduje Taliansko s 8,3 milióna a Británia s 7,9 milióna zamestnancov.
Štúdia, ktorá hodnotí situáciu na prelome apríla a mája, pre Česko uvádza počet zhruba 200-tisíc, pre Slovensko len 10-tisíc.
Percentuálne je forma skráteného pracovného týždňa najčastejšia vo Švajčiarsku (48,1 percenta), ďalej vo Francúzsku (47,8 percenta) a v Taliansku (46,6 percenta).
Podmienky skráteného pracovného týždňa sú v európskych krajinách často zásadne odlišné. Kým napríklad v Rumunsku ho môžu firmy využiť maximálne na dva týždne, vo Fínsku až na 13 mesiacov. V Poľsku dostávajú zamestnanci od štátu 50 percent mzdy, o ktorú prišli, v Holandsku až 100 percent.
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19