TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Dohoda je blízko. Vláda zruší bankám odvod, tie podporia ekonomiku

04.06.2020, 19:06
Autor:
mahomahoTASRTASR
Banky sa podľa dohody majú vzdať peňazí, ktoré do tejto chvíle na odvode odviedli.

Banky sa mali dohodnúť sa vládou na zrušení bankového odvodu. Odsúhlasili memorandum, podľa ktorého budú podporovať domácu ekonomiku a vláda odvod zruší. 

S dohodou mala súhlasiť Slovenská banková asociácia. Informuje o tom Denník N

Podľa informácií denníka sa majú banky vzdať peňazí, ktoré do tejto chvíle na odvode odviedli a majú ich investovať do slovenskej ekonomiky. Má ísť o približne miliardu eur.

Dohodu denníku potvrdili účastníci rokovaní. Banky ju oficiálne nekomentovali.

Dlhodobá diskusia

Minister financií Eduard Heger dohodu nepotvrdil. Tvrdí však, že je blízko. "K tejto dohode ešte neprišlo. Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič," dodal.

To, že diskusie medzi štátom a bankami smerujú k záveru, potvrdil už počas pondelkového diskusného fóra Národnej banky Slovenska štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík. „Rokovania prebiehajú. Verím, že sa uzavrú tento týždeň,“ uviedol.

V minulosti medializované informácie hovorili o tom, že odvod by sa mohol odpúšťať menším bankám či tým, ktoré sa ocitnú v strate. Prípadne, že by sa prostriedky umiestňovali do špeciálneho fondu. Ako presne sa legislatíva zmení, Jančík v pondelok nechcel spresniť.

Podľa štátneho tajomníka však všetko smeruje k tomu, aby bol spokojný štát a nebolo ohrozené zdravie bánk.

Kritika zo strany NBS

​Zvýšenie bankového odvodu na Slovensku dlhodobo kritizovala NBS. Podľa slovenského regulátora je potreba zrušenia bankového odvodu v súčasnosti významnejšia ako kedykoľvek predtým.

Bankový odvod bol koncom minulého roka zvýšený na dvojnásobok a jeho platnosť sa zmenila na neobmedzenú.

Pôvodne mal osobitný odvod platiť do roku 2020, bývalá vláda ho však zdvojnásobila na 0,4 percenta z hodnoty pasív vykazovaných v súvahe, znížených o niektoré položky.

Banky sú povinné uhrádzať odvod v štyroch štvrťročných splátkach, a to vždy k 25. dňu príslušného kalendárneho štvrťroka.

01 - Modified: 2023-06-02 13:01:23 - Feat.: - Title: Heger: Výstavba Rázsoch z plánu obnovy bola dobrým plánom. Ale nie každý plán sa podarí 02 - Modified: 2023-06-01 11:33:21 - Feat.: - Title: Heger predstavil novú posilu Demokratov, je ňou jadrový fyzik z CERN-u 03 - Modified: 2023-05-31 17:41:39 - Feat.: - Title: Banky v USA čelili rekordnému odlevu vkladov, zisky sú však aj po krachoch nezmenené 04 - Modified: 2023-05-31 12:35:53 - Feat.: - Title: Demokrati reagujú na Fica. Tvrdia, že šéf Smeru sa bojí 05 - Modified: 2023-06-01 14:11:23 - Feat.: - Title: Prečo sú slovenské banky v lepšej kondícii ako tie európske
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2023 22:43