Čo vás na nástupe koronakrízy prekvapilo najviac?
Nástup krízy je atypický. Kríza prišla zvonka, nie zvnútra ekonomiky, ako to bolo v roku 2009, keď vyšla z bankového sektora. Podnikatelia prišli o dopyt, lebo ľudia boli v neistote a prišli o príjmy. Zároveň nemali dočasne aj časť zamestnancov. A do tretice tu bol vplyv dodávateľských reťazcov, ktoré bolo ťažké zladiť, keďže kríza prichádzala do jednotlivých častí sveta postupne. Spojením týchto faktorov bol prepad ekonomiky omnoho prudší ako v minulosti. To sme zohľadnili v apríli v dodatočnej daňovej a makroprognóze. Už vtedy sme z údajov z eKasy videli, že prepad v maloobchode, reštauráciách aj ubytovaní je naozaj veľký. A údaje zo zaplateného mýta zase ukázali, že doprava sa tiež výrazne obmedzila.
V aprílovej makroprognóze ste odhadli tohtoročný pokles ekonomiky o 7,2 percenta a budúci rok nárast o 6,8 percenta. NBS naposledy tohtoročný pád vyčíslila na 10,3 percenta. Budete meniť svoje prognózy?
Ekonomika sa za prvý štvrťrok prepadla viac, ako sme očakávali. Rovnako sa zhoršili aj vyhliadky v zahraničí. Svoje najnovšie odhady budeme prezentovať v priebehu dvoch týždňov a v trende prehlbovania poklesu ekonomiky nebudeme výnimkou oproti iným inštitúciám.
Ktoré sektory sa prepadli viac a budú sa možno zotavovať dlhšie?
Niektorým odvetviam sa paradoxne darilo lepšie ako pred krízou. Napríklad ľudia nakupovali viac potravín do domácnosti, keďže trávili čas doma a nemohli chodiť do reštaurácií. Naopak, najmenej to išlo ubytovacím službám, kde dochádza len k veľmi postupnému oživeniu. Po...
Zostáva vám 85% na dočítanie.