V roku 2019 bolo prijatím zákona o zálohovaní niektorých jednorazových obalov zavŕšené mnohoročné úsilie aktivistov zálohovať nápojové PET fľaše.
Tvorba a samotné schvaľovanie zákona sprevádzali i doteraz neukončené diskusie a rozdielne stanoviská odbornej verejnosti na jednej strane a aktivistov na druhej strane. Slovensko je jednou z mála krajín, kde sa zálohový systém zavádza.
Na porovnanie v Českej republike pri novelizácii zákona o odpadoch v minulom roku je zálohovanie PET fliaš ponechané len na dobrovoľnosti jednotlivých výrobcov a plničov nápojov. (Zatiaľ o zálohovaní v budúcnosti uvažuje len spoločnosť MATTONI.)
Aj keď účinnosť zákona mala byť od roku 2022, odborníci mu vyčítali nepripravenosť, veľa otvorených a nedoriešených otázok a problémov. Podklady zdôvodňujúce potrebu prijatia zákona boli v mnohom nepresné, údaje zastarané, prekonané.
Zdá sa, že odborným tvorcom zákona a dôvodových správ chýbajú informácie, vedomosti o problematike spracovania PET, o výrobe PET fliaš a i zo samotnej problematiky recyklácie a využitia odpadu z PET (nielen z fliaš). V súčasnosti je účinnosť zákona i vzhľadom na dôsledky pandémie COVID-19 odložená o rok, na rok 2023.
Slovensko a PET fľaše
Prvé PET fľaše prišli na československý, a teda i slovenský trh koncom 80. rokov minulého storočia. Vyvolali záujem u spotrebiteľov a v nich balená Coca-Cola sa často kupovala len kvôli ľahkej, nerozbitnej fľaši. Na trh sa postupne dostávali i ďalšie nealkonápoje balené v PET fľašiach.
Pôvodnú eufóriu z nového obalu začali striedať problémy s narastajúcim odpadom z použitých PET fliaš. Problémy zvýraznili fakt, že na Slovensku nebola žiadna kapacita vhodná na recykláciu PET ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.