Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby budú môcť dlhšie čerpať pomoc od štátu, a to do konca septembra tohto roka. Vyplýva to z návrhu ministerstva práce na predĺženie projektu Prvá pomoc, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkou, ktorá sa týkala práve časového obdobia, dokedy sa má táto pomoc predĺžiť. Opatrenie má prispieť k udržaniu pracovných miest na Slovensku.
Aj napriek pozitívnemu vývoju epidemiologickej situácie na Slovensku podľa ministerstva práce má nový koronavírus negatívne dôsledky na trh práce. Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky (IFP) slovenská ekonomika v dôsledku pandémie tento rok klesne o 9,8 percenta.
Kým vláda schváli kurzarbeit
"Preto považujeme za dôležité aj naďalej po uplynutí mesiaca júl 2020 pokračovať v poskytovaní finančnej kompenzácie zamestnávateľom a SZČO zasiahnutých mimoriadnou situáciou," podotkol rezort práce. Prvá pomoc totiž mala platiť do konca tohto mesiaca.
Cieľom návrhu je preto predĺženie obdobia realizácie tohto projektu do času, kým vláda schváli návrh zákona o zavedení trvalého mechanizmu podpory skráteného pracovného času, tzv. kurzarbeit.
"Predĺženie obdobia realizácie projektu podporí stabilizáciu podnikateľského prostredia, ktoré je významne ovplyvnené negatívnymi faktormi, akými sú zníženie odbytu v dôsledku možného zrýchlenia šírenia nákazy v letných mesiacoch. Zamestnávateľom sa tak vytvorí rozhodovací priestor na udržanie pracovných miest a lepšie plánovanie zdrojov i napriek ďalším očakávaným výkyvom v ekonomike," sľubuje si ministerstvo od tohto opatrenia.
Odklad platenia poistného
Vláda tiež dnes schválila ďalší odklad platenia poistného pre zamestnávateľov a SZČO. Cieľom predloženého nariadenia je ustanoviť odklad poistného na sociálne poistenie, povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie za tzv. rizikových pracovníkov za mesiac júl 2020 do 31. decembra tohto roka.
Táto výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu, alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (tržieb) o 40 percent a viac.
Vláda chce týmto opatrením zmierniť dôsledky pandémie nového koronavírusu na zamestnávateľov a SZČO. Nariadenie nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.