TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

Nemecký E.ON expanduje na východ. Slovensko zarobí 35 miliónov eur, oznámil Sulík

30.07.2020, 10:25
Autor:
klkl
E.ON bude zároveň vlastniť 49-percentný podiel vo VSE aj ZSE. Zástupcovia ministerstva a spoločnosti podpísali memorandum.

Minister hospodárstva Richard Sulík oznámil, že nemecká spoločnosť E.ON chce odkúpiť podiel vo Východoslovenských energetických závodoch, ktorý v súčasnosti vlastní nemecká RWE.

Sulík povedal, že na podiel malo Slovensko predkupné právo, ktoré sa rozhodlo nevyužiť. "Za neuplatnenie predkupného práva dostane Slovensko 35 miliónov eur," priblížil minister.

Súčasťou dohody s E.ON-om sú aj ďalšie benefity pre Slovensko, ako je napríklad rozvoj infraštruktúry.

Distribúcia elektriny je na Slovensku prevádzkovaná troma spoločnosťami - ZSE, SSE a VSE, v ktorých došlo pred 15 rokmi k privatizácii a 49 percent v každom z nich vlastní dnes súkromná firma. Pokiaľ sa však rozhodne svoj podiel predať, štát má predkupné právo. 

E.ON v súčastnosti vlastní 49-percentný podiel aj v ZSE. Časť SSE je zase v rukách EPH, českého miliardára Daniela Křetínského.

"Neuplatnením predkupného práva štát prišiel o neopakovateľnú príležitosť a je to vážna chyba. Pri riadení spoločnosti a strategických rozhodnutiach zostane štát zasa len obyčajný štatista," reagoval na správu bývalý minister hospodárstva Peter Žiga.

Dodal, že ako minister hospodárstva by takýto postup rozhodne neschvaľoval. "Práve preto zrejme čakal investor s rokovaním až na novú vládu," myslí si Žiga.

23. máj 2022 22:46