Na pozíciu výkonného riaditeľa Slovnaftu neprichádzate v jednoduchom období. Máme po koronakríze a uvidíme, čo bude pred nami. Kam by ste chceli dostať Slovnaft a aké príležitosti vidíte?
Cítim zodpovednosť voči zamestnancom, aby zostali zdraví, voči zákazníkom aj voči širšej spoločnosti. Je moja osobná snaha v týchto troch pilieroch pokračovať. Samozrejme, žijeme v čase pandémie, hlbokej krízy a v budúcnosti aj transformácie nášho odvetvia. Taktiež z krátkodobého hľadiska sa budeme snažiť, aby naši ľudia vo fabrike boli zdraví ako doteraz, z hľadiska ekonomických dosahov prekonať obdobie tak, aby sme boli schopní prežiť. Teda vytvoriť si nejaké rezervy. Z hľadiska dlhodobej budúcnosti chcem nastaviť firmu tak, aby bola schopná prežiť aj v roku 2050.
Čo to znamená? Slovnaft už začal s nejakou transformáciou. Dá sa očakávať, že niektoré procesy sa ešte zrýchlia?
Nie sme slepí a vidíme, že je tu veľký dopyt po zásadnej zmene z hľadiska spotreby energií a života. Zelená vlna, tlak na dekarbonizáciu, ktorý pred piatimi či 10 rokmi nebol viditeľný, tu je. Hlas ulice sa transformoval aj do sloganov politikov či samospráv. A my sme pochopili, že dopyt po fosílnej energii bude v budúcnosti nižší. Nevieme, či bude nižší o polovicu, o 80 alebo o 30 percent, ale svet v roku 2050 bude iný ako teraz. Teda nebudeme môcť prežiť s naším existujúcim portfóliom. Musíme ho zmeniť. Je to beh na dlhú trať, bude to stáť miliardy. Pričom o samotnom úspechu či neúspechu firmy rozhodnú ľudia.
Novinárska obec vás vždy vnímala skôr ako ekonóma než ako človeka priamo z rafinérskeho biznisu. Skôr sme vás videli za Excelom ako na ropnom poli so vztýčenou vlajkou. Vnímate sa tak tiež?
Je pravda, že som asi vnímaný cez Excel, ale odkedy som v Slovnafte, na stene za mnou je nalepená veľká schéma Slovnaftu. Ako sa z ropy vyrobia finálne pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.