Zmŕtvychvstanie. To je asi najpoužívanejší opis veľkého návratu vinylových platní. V prvej polovici 90. rokov ich výroba takmer zanikla. Vlani však predaj rozmerných a aj ťažkých hudobných nosičov na hlavných trhoch, ako sú USA, Veľká Británia a Nemecko, prevýšil predaj CD.
Vylisovaných bolo podľa údajov z konferencie Making Vinyl asi 160 miliónov platní, z toho 30 miliónov v Českej republike.
U nás nula. To by sa však čoskoro malo zmeniť. Ondrej Slivka z Trenčína už niekoľko rokov vyrába vinylové platne ručne pomocou jedinečného prístroja od vynálezcu z Nemecka. Chce sa však posunúť ďalej.
Pripravuje investíciu, ktorej výsledkom má byť prvá lisovňa platní na Slovensku. „Viem vyrobiť zhruba päť platní denne. S lisovňou sa dostanem na číslo približne 500 kusov za deň,“ hovorí Slivka o svojom podnikateľskom pláne.
Jedinečný prístroj
Dnes už hrdý manžel a otec pôvodom z obce Malachov pri Banskej Bystrici sa za gramofóny postavil ešte ako tínedžer. „S kamarátom sme ako dídžeji hrávali tanečnú hudbu štýlu techno a drum and bass. Vždy len z platní,“ hovorí majiteľ spoločnosti Dubplate, ktorá prevádzkuje značku Vinyl-Lab.
Chcel však hrávať aj vlastnú hudobnú produkciu a jedinou cestou, ako ju dostať na platňu, bolo osloviť ľudí, ktorí ich vyrábali v malých sériách. Jeden takýto vinyl ho vyšiel na 150 libier. Vtedy si spolu s ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.