StoryEditor

Americkí spotrebitelia sú po znížení úrokov optimistickejší

05.10.2007, 09:22
Autor:
TASRTASR

Nálada v americkej ekonomike sa po výraznom znížení úrokových sadzieb zlepšila. Prispelo k tomu aj upokojenie na Wall Street. Američania sú optimistickejší pokiaľ ide o perspektívu krajiny pri prekonávaní úverovej krízy a prepad trhu s bývaním.
RBC Cash Index ukázal, že spotrebiteľská dôvera na začiatku októbra vzrástla na 80,6 bodu oproti septembrovým 71,1 bodu. Septembrové čísla boli najnižšie takmer za 1,5 roka. Hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie sa zvýšilo na 101,1 z 90,5 bodu a hodnotenie ekonomických perspektív na najbližších 6 mesiacov vzrástlo na 25,7 zo 14,4 bodu v septembri. RBC Cash Index vychádza z výsledkov prieskumu medzinárodnej agentúry Ipsos.
Americkí spotrebitelia sú mierne optimistickejší ako pred mesiacom, uviedol ekonóm a profesor University of Maryland Peter Morici. Rastie presvedčenie, že ekonomika sa dostáva z úverovej krízy.
Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní v USA funkciu centrálnej banky, znížil v septembri svoju hlavnú úrokovú sadzbu prvý raz po 4 rokoch, a to hneď o pol percentuálneho bodu na 4,75 %. Fed sa týmto krokom snaží upokojiť krízu a zachrániť ekonomiku pred recesiou. Dúfa totiž, že zníženie úrokov podporí výdavky a investície zo strany jednotlivcov a firiem.
Aj napriek agresívnemu kroku zo strany Fed klíma na finančnom trhu zostáva napätá. Pretrvávajú obavy, že prepadajúci sa trh s bývaním a problémy na úverovom trhu môžu stiahnuť ekonomiku do recesie. Bývalý šéf Fed Alan Greenspan uviedol, že pravdepodobnosť recesie sa od jari zvýšila.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 22:11