Projekt Prvá pomoc sa má realizovať do konca tohto roka. Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby tak majú naďalej dostávať od štátu finančnú kompenzáciu, ak ich podnikanie zasiahla pandémia nového koronavírusu.
Návrh ministerstva práce na predĺženie tohto projektu prerokuje v stredu vláda.
Niektoré výzvy v Agende 2030 pretrvávajú naďalej a v určitých oblastiach sa ciele Slovensku nepodarilo splniť.
Konštatuje sa to v Správe o dosiahnutých výsledkoch v národných prioritách implementácie Agendy 2030 z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, o ktorej bude tiež diskutovať vládny kabinet.
Oboznámi sa tiež so súhrnnou správou o stave rodovej rovnosti za minulý rok. Slovensko je podľa nej omnoho pomalšie ako iné členské krajiny Európskej únie v dosahovaní pokroku smerom k rovnosti žien a mužov.
Dosiahlo pokrok v oblasti rovnováhy medzi súkromným a pracovným životom, štát má ale rezervy v oblasti služieb starostlivosti o deti.
Urgentne riešiť aplikačné problémy, ktoré vznikli aj v súvislosti s mimoriadnou situáciu pri pandémii nového koronavírusu je cieľom návrhu novely zákona o odpadoch, ktorý má prerokovať vláda.
Ministerstvo životného prostredia k nej navrhuje aj skrátené legislatívne konanie.
"Na území Slovenskej republiky došlo k podstatnému zvýšeniu produkcie komunálnych odpadov v obciach a mestách, k aplikačným problémom v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov až nemožnosti niektorých subjektov plniť ustanovené povinnosti," zdôvodňuje takýto postup envirorezort.