Súčasná cenová politika uplatňovaná na Slovensku z makroekonomického ani mikroekonomického hľadiska nevyžaduje zásadné zmeny. Konštatuje to ministerstvo financií v návrhu koncepcie cenovej politiky schválenom v stredu vládou, podľa ktorého by sa tak mali iba jednotlivé rezorty zamerať na svoje oblasti cenovej regulácie a návrhy na prípadné zmeny predkladať v rámci svojich kompetencií samostatne. "Súčasné pôsobenie jednotlivých orgánov štátnej správy v oblasti cien je zo strany oslovených subjektov vnímané ako dostatočné. Ich stanoviská nesmerujú k zmene súčasného systému cenovej politiky, ale k potenciálnej úprave súčasnej legislatívy," uvádza ministerstvo financií, ktoré spoločne s rezortom hospodárstva, Protimonopolným úradom SR a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví dostalo vypracovanie návrhu koncepcie cenovej politiky v januári 2007 ako úlohu od vládneho kabinetu.
Rezort financií potrebu vypracovania koncepcie vnímalo ako potrebu vypracovať ucelenú jednotnú národnú cenovú politiku usmerňovanú z jedného centra, čo navrhovalo aj vo svojej predošlej rámcovej analýze východísk koncepcie cenovej politiky. Po konzultáciách s ostatnými rezortmi a orgánmi pôsobiacimi v oblasti cenovej politiky však skonštatovalo, že veľmi zložité, ak nie nemožné, stanoviť jednotné pravidlá pre všetky v súčasnosti regulované sektory. "Tieto pravidlá by potom boli buď veľmi všeobecné, alebo by nerešpektovali špecifickosť jednotlivých sektorov a viedli by k nesprávnej regulácii," uvádza sa v materiáli.
Celkový trend v oblasti regulácie je pritom podľa ministerstva aj v Európe opačný. "Regulácia v jednotlivých oblastiach sa skôr prehodnocuje, aby sa upustilo od tej, ktorá nie je potrebná a potrebnú reguláciu vykonávajú špecializované inštitúcie. V mnohých prípadoch, napríklad v telekomunikáciách alebo energetike, je regulačný rámec v SR daný transpozíciou práva Európskej únie a nie je možné ho meniť," dodáva rezort financií.
StoryEditor