Klub 500 kritizuje návrh Slovensko 2.0., ktorý plánuje vláda Igora Matoviča predložiť Európskej komisii. Ide o reformný plán, ktorý má za 7,5 miliady eur z eurofondov pomôcť zvrátiť škody spôsobené pandémiou koronavírusu a zotaviť ekonomiku.
Podľa Klubu 500 je návrh reformného plánu len množstvom čiastkových a miestami až chaotických opatrení. Žiadajú, aby bol čo najskôr prepracovaný.
„Z pohľadu Klubu 500 nie je predložený návrh plánu Slovensko 2.0 zoznamom štrukturálnych reforiem, ale množstvom čiastkových, nekonkrétnych, nemerateľných, systémovo nesúvisiacich a miestami až chaotických opatrení. V takejto podobe nezabezpečia riadne fungovanie hospodárstva, jeho zotavenie po kríze a ani mu neumožnia naštartovať svoj rastový potenciál. Samotnú víziu materiálu nevnímame ako reformný plán, ale nereálne predstavy bez reálnych nástrojov,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500, Tibor Gregor.
Brusel s cieľom pomôcť napraviť škody spôsobené pandémiou koronavírusu, navrhla rozsiahly plán obnovy pre Európu. Krajiny majú do 15. októbra 2020 predniesť Európskej komisii prvé návrhy národných plánov na diskusiu a definitívny plán obnovy sú krajiny zaviazané predložiť do 30. apríla budúceho roka.
„Plán obnovy nehovorí o podpore priemyslu, ktorý sa na Slovensku podieľa 25,1 % na celkovej zamestnanosti a je najvyšším zdrojom napĺňania štátneho rozpočtu. Nepojednáva ani o podpore priemyselného/podnikového výskumu a vývoja, ktorý je cestou k zvyšovaním konkurencieschopnosti. Autori síce správne konštatujú, že hlavným zdrojom zásadných a originálnych inovácií býva podnikový výskum, prečo však chcú jeho podporu realizovať formou vyšších výdavkov na vedu a výskum pre univerzity a SAV?,“ doplnil Gregor.
Klub 500 vyčíta vláde aj netransparentný prístup a zloženie pracovnej skupiny. "Ak má byť jedným z hlavných cieľov plánu obnovy naštartovanie ekonomiky po kríze, zabezpečenie udržateľného a dlhodobého rastu ekonomiky, tak považujeme zloženie pracovnej skupiny, v ktorej je z 90 členov len jediný priamy zástupca priemyslu, za neprijateľné. A to všetko v krajine, ktorá má v rámci EÚ jeden z najvyšších podielov priemyslu na hrubom domácom produkte," upozorňuje Gregor.
Slovensko má v rámci plánu obnovy k dispozícii 7,5 miliardy eur. Podľa Klubu 500 je nevyhnutné prijať efektívne opatrenia, ktoré obnovia našu ekonomiku a pomôžu zvládnuť výzvy spojené s budúcim rozvojom globálneho, európskeho a národného hospodárstva.
Čo navrhuje Klub 500:
• konkurencieschopnosť a inovácie – daňovo-odvodová reforma, podpora investícií a výskumno-vývojových projektov,
• zamestnanosť, vzdelávanie a sociálna súdržnosť – reforma vzdelávania, aktívna politika trhu práce, dôchodková reforma, reforma zdravotníctva,
• zelené investície a investície do regiónov – rozvoj energetiky a bezemisných/nízkoemisných technológií, rozvoj ekologickej dopravy, podpora poľnohospodárstva, komunálna reforma.