Ministerstvo financií tento týždeň predstavilo plán, ako využije takmer šesť miliárd z balíčka obnovy Európskej únie.
Medzi osem priorít zaradilo digitalizáciu a zelenú ekonomiku. Týmto témam sa venoval aj sobotný panel na tohtoročnom Tatra Summite.
Peniaze z Fondu obnovy sú podľa ministra dopravy Andreja Doležala dobrou príležitosťou na vyrovnanie investičného dlhu z minulosti.
"Nemáme hotovú infraštruktúru. Plánujeme veľké investície v železničnej aj cestnej doprave. Zatiaľ nemáme ani diaľnicu, ktorá spája dve najväčšie mestá, ani sever s juhom," povedal Doležal.
Podľa hlavnej ekonómky Európskej banky pre obnovu a rozvoj Beaty Javorcik prišla koronavírusová pandémia v čase, kedy región EÚ stagnoval.
"Ak chcete inovácie a rast, potrebujete lepšie riadenie. Pandémia mení ekonomiku, vieme, že po jej skončení nebude svet taký, ako ho poznáme," povedala.
"Prieskumy ukazujú, že veľa ľudí v regióne sa začali viac zaujímať o klimatické zmeny, toto je dobrá príležitosť. K dispozícii je veľký balík peňazí, ktoré by mali byť použité na inovácie," dodala.
Pandémia tiež ukázala, ako rýchlo sa dokážu situácii prispôsobiť technológie. "To, čo obvykle trvá mesiace, bolo spravené za 24 hodín," povedal generálny riaditeľ ABB Slovensko a riaditeľ robotiky pre región východnej Európy Pavel Mík.
Pandémia však poukázala aj na obrovskú závislosť na Číne, kedy kvôli problémom s dodávkou súčiastok pozastavili výrobu aj automobilky na Slovensku.