Dočasné prísne obmedzenia môžu ochrániť nielen zdravie ľudí, ale sčasti aj ekonomiku. Horšie je nechať verejnosť dlho v neistote sledovať, ako rastú čísla nakazených. "Spotrebitelia kvôli pandémii míňali o 60 percent menej, ale len za sedem percent môžu vládne reštrikcie," tvrdí nemecký ekonóm Ole Jann.
Podľa ekonómov z pražského inštitútu CERGE-EI to naznačuje porovnanie ekonomického vývoja rôznych krajín počas jarnej vlny epidémie. "S rastúcim počtom nakazených a s tým, ako sa dostávajú do nemocníc, ľudia oveľa menej utrácajú," upozorňuje pre iDnes nemecký ekonóm Ole Jann, ktorý v pražskom inštitúte pôsobí.
Tvrdíte, že prísne obmedzenia sú pre hospodárstvo menej nákladné ako nechať počas pandémie všetko bežať bez obmedzenia. Prečo si to myslíte?
Každému je zrejmé, že ekonomické obmedzenia sú nákladné. Musíme sa však zamyslieť nad tým, čo by sa stalo, ak by takéto obmedzenia neprišli. Nemôžeme sa domnievať, že bez obmedzení pobeží život počas pandémie úplne normálne. To sa nestane.
Podporujú to vaše dáta?
Keď sa pozrieme na výskumy z celého sveta od Južnej Kórey cez Spojené štáty až po severnú Európu, správanie ľudí úzko reaguje na to, ako sa epidémia vyvíja. S rastúcim počtom nakazených ľudia oveľa menej utrácajú, znižujú spotrebu. Nechodia von, pretože sa boja o svoje zdravie alebo sa boja o zdravie svojich starš...
Zostáva vám 85% na dočítanie.