Dôvera slovenských podnikateľov v januári 2021 klesla na najnižšiu úroveň od prvej vlny pandémie nového koronavírusu. Informoval o tom Štatistický úrad.
Pesimizmus podnikateľov spôsobilo januárové sprísnenie reštrikcií. Prejavilo sa to najmä v službách, v menšej miere aj u spotrebiteľov, v priemysle či v obchode. V stavebníctve zostala dôvera na úrovni decembra 2020.
Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu klesol oproti decembru 2020 o 4,8 bodu a dosiahol hodnotu 80,6 bodu.
Naposledy počas krízy
Aktuálna hodnota IES je o 18,6 bodu horšia ako v rovnakom období minulého roka a nachádza sa pod úrovňou dlhodobého priemeru o 21,9 bodu.
"Nižšie hodnoty IES boli historicky len v priebehu siedmich mesiacov počas finančnej krízy v roku 2009 a tri mesiace v minulom roku po nástupe prvej vlny pandémie COVID-19," spresnili štatistici.
Medzi podnikateľmi v priemysle klesal januárový IES druhý mesiac po sebe. Pokles bol ale miernejší, kým v decembri 2020 dôvera klesla o 7,3 percentuálneho bodu (p. b.), v januári 2021 sa znížila o štyri body a dosiahla hodnotu -4,3.
"V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa hodnota znížila o 6 p. b. a nachádza sa pod úrovňou dlhodobého priemeru o 6,1 bodu," podotkli štatistici.
Vývoj indikátora podľa nich ovplyvnil pokles objednávok, ktorý zaznamenali hlavne vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, strojov a zariadení a ostatných nekovových výrobkov.
Výrazné zníženie
Zníženú dôveru nepriaznivo ovplyvnilo aj zhoršené očakávanie vývoja trendu priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace.
"Dôvera v ekonomiku sa výrazne znížila u podnikateľov v službách," pokračujú štatistici. Januárový IES po predchádzajúcom náraste opäť klesol, jeho hodnota (-24,3) sa v porovnaní s decembrom znížila o 7,6 p. b. a medziročne až o 26,3 bodu.
Aktuálna hodnota sa nachádza o 48,6 bodu pod úrovňou dlhodobého priemeru. "Vývoj bol ovplyvnený pesimistickejšími hodnoteniami dopytu za posledné tri mesiace, ale najmä očakávaného dopytu, pričom podnikateľskú situáciu respondenti hodnotili priaznivejšie," okomentoval úrad.
S nižším dopytom rátajú takmer vo všetkých odvetviach služieb, výnimkou je len doprava a skladovanie, kde očakávajú mierne zlepšenie. Zníženie dopytu zaznamenali najviac v ubytovacích a stravovacích službách, v umení, zábave a rekreácii.
Výrazný pesimizus
Aj atmosféra u spotrebiteľov bola na začiatku roka 2021 pesimistickejšia. Spotrebiteľská dôvera sa oproti decembru 2020 znížila o 4,3 bodu na hodnotu -36,9. Indikátor tak opäť klesol na najhoršiu hodnotu od mája minulého roka a nachádza sa výrazne pod úrovňou spred pandémie, avšak stále je relatívne vzdialený od najhoršej hodnoty z apríla 2020.
"Respondenti boli v porovnaní s minulým mesiacom výrazne pesimistickejší v očakávaniach vývoja nezamestnanosti a v menšej miere taktiež v očakávaniach finančnej situácie domácností, celkovej hospodárskej situácie a úspor v domácnostiach," poznamenali štatistici.
V porovnaní so situáciou pred rokom boli respondenti pesimistickejší o 25 bodov a aktuálny výsledok sa nachádza pod úrovňou dlhodobého priemeru o 17,1 bodu.
Dôvera podnikateľov v stavebníctve zostala v januári na úrovni predchádzajúceho mesiaca (-47,5). Aktuálny výsledok je ale pod úrovňou dlhodobého priemeru o 23,5 bodu.
IES v obchode po decembrovom raste klesol v januári o 1,3 p. b. na hodnotu dva body. "Pokles bol ovplyvnený najmä rastom zásob tovarov a negatívnejším hodnotením súčasných podnikateľských aktivít," uzavrel úrad s tým, že negatívne hodnotenia prevládajú v predaji a oprave motorových vozidiel, v maloobchode s pohonnými látkami a v maloobchode s tovarom pre kultúru a rekreáciu.