StoryEditor

Titani idú do boja

07.09.2007, 00:00
O výstavbu diaľnic, na ktoré štát povolá súkromného investora, budú súťažiť najväčšie stavebné firmy. Záujem podieľať sa na budovaní ciest formou verejno-súkromného partnerstva (PPP) potvrdili už traja z piatich najväčších staviteľov ciest na Slovensku -- Doprastav, Skanska, Inžinierske stavby.

Súhlasná odpoveď zatiaľ neprišla iba od Váhostavu. Ten čaká na podmienky koncesnej zmluvy. Stavebné firmy budú pravdepodobne vytvárať partnerstvá s investičnými skupinami a spolu s nimi sa hlásiť do tendra.
"Nepoznám u nás stavebnú firmu, ktorá by si mohla dovoliť ísť do tendra bez nejakej finančnej inštitúcie. Pravdepodobne vytvoria konzorciá, v ktorých budú stavebné firmy a finančné skupiny. Je veľa firiem, ktoré chcú do diaľnic investovať modelom PPP. Aj odo mňa chcela jedna firma s izraelským kapitálom informácie o možnostiach investovať formou PPP," hovorí riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák.
V minulosti chcela na Slovensku investovať aj španielska spoločnosť Abertis, ktorá prevádzkuje 68 percent španielskych spoplatnených ciest. Španieli chceli spolu s J&T privatizovať bratislavské letisko a v tendri skončili druhí. Ani tí však nateraz záujem nepotvrdili "V tomto momente sa Abertis nezaujíma o žiadne PPP projekty na Slovensku," potvrdil zdroj zo spoločnosti.
Zo slovenských firiem sa o investičné partnerstvo so štátom v minulosti zaujímala napríklad Dexia banka. Ani tá svoj opätovný záujem nepotvrdila. Účasť na projektoch vylúčila už Penta. J&T svoju účasť zvažujú.
Projekty môžu ušetriť

Výstavba za súkromné peniaze štát zaviaže na 25 až 30 rokov na splátky, ktoré budú navyše úročené. Prenos kompetencií z Národnej diaľničnej spoločnosti na súkromné firmy však v mnohých ohľadoch môže priniesť aj úsporu.
"Súkromné spoločnosti sú flexibilnejšie pri plánovaní, majú vyškolených a skúsených projektových manažérov. Koncesionár má eminentný záujem o dodržanie termínu pri výstavbe, prípadne i o skoršie odovzdanie diela. Pretože každý PPP projekt má v zmluve nielen jasne stanovenú cenu, termín odovzdania, ale i sankcie v prípade akéhokoľvek porušenia zmluvy a nedodržania termínov. Zabezpečenie najvyššieho štandardu kvality stavebného diela následne znižuje koncesionárovi náklady na opravy a reklamácie, znižuje mu náklady na údržbu," povedala hovorkyňa spoločnosti Skanska Magdaléna Dobišová.
Gastarbeiteri na našich cestách
Zrýchlená výstavba však cesty, naopak, predraží. Podľa poradcu ministerstva, spoločnosti Mott Mac Donald, súčasné kapacity slovenských firiem nestačia na stavebný "boom", k akému má na diaľniciach dôjsť už ďalší rok. Firmy preto budú musieť pritiahnuť ľudí, technické a materiálne kapacity z cudziny. Ani v okolitých krajinách však voľnej pracovnej sily nie je dostatok. Raketová výstavba diaľnic sa totiž začína aj v Poľsku a na Ukrajine. Slovensko má navyše jednu z najnižších priemerných miezd v Európskej únii. Vyššie mzdové nároky cudzincov preto môžu diaľnicu predražiť.
"Personálny problém stavebných profesií je v súčasnosti všeobecným problémom a netýka sa to iba výstavby diaľnic, ale všetkých odvetví v stavebníctve. Každá jedna spoločnosť, ktorá vstupuje do akéhokoľvek stavebného projektu, si pracovné kapacity musí zabezpečiť. Je na nej, či sa rozhodne pre zamestnancov v stálom pracovnom pomere, alebo využije i možnosť zahraničného outsourcingu," povedala hovorkyňa spoločnosti Skanska Magdaléna Dobišová.

Kto potvrdil záujem o výstavbu
- Doprastav
- Skanska
- Inžinierske stavby
- Strabag
- viaceré firmy účasť na tendri zvažujú

01 - Modified: 2003-06-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Motorola znižuje prognózy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. máj 2024 15:41