StoryEditor

Eurobankovky si SR požičia z Rakúska, mince vyrazí Mincovňa Kremnica

04.01.2008, 16:17
Autor:
TASRTASR
Eurobankovky na predzásobenie peňažného obehu v SR pred prijatím eura si Národná banka Slovenska bude musieť zapožičať zo zásob eurosystému.

Centrálna banka plánuje zabezpečiť eurobankovky z rakúskej Oesterreichische Nationalbank (OeNB). Slovensko požičané bankovky následne vráti v ekvivalentnej hodnote pravdepodobne v roku 2010.

Slovenské euromince bude raziť Mincovňa Kremnica, š. p. Podľa stratégie zavedenia eura do hotovostného peňažného obehu a sťahovania a ničenia slovenskej meny, ktorej autorom je NBS, si predzásobenie, obdobie duálneho obehu a zvyšok roka 2009 vyžiadajú spolu približne 188 miliónov kusov eurobankoviek a asi 400 miliónov kusov euromincí.

Obdobie predzásobenia sa podľa členky Bankovej rady (BR) NBS Mileny Koreňovej, ktorá má v centrálnej banke na starosti platobný styk, nezačne skôr ako štyri mesiace pred prechodom na hotovostné euro, ktorý je naplánovaný na 1. januára 2009. Predzásobenie eurobankovkami a euromincami pritom nebude predstavovať ich uvedenie do obehu, upozornila Koreňová, nakoľko ešte nebudú mať pred dňom prechodu na hotovostné euro v SR postavenie zákonného platidla.

"Pôjde iba o zmluvné dojednania o pôžičkách eurobankoviek a euromincí pri presne dohodnutých podmienkach, pričom predzásobenie a druhotné predzásobenie sa vykoná iba pri poskytnutí dostatočného a akceptovateľného kolaterálu," vysvetlila Koreňová. Koľko eurovej hotovosti a v akej štruktúre budú banky potrebovať pre seba a pre svojich klientov, si určia na základe vlastných analýz.

Výmenu slovenských bankoviek a mincí odo dňa zavedenia eura bude povinne uskutočňovať NBS aj všetky komerčné banky pôsobiace na území Slovenska. Komerčné banky budú slovenské mince vymieňať počas prvého polroka po zavedení eura a výmenu bankoviek do konca roka 2009. NBS bude vymieňať slovenské mince počas obdobia piatich rokov po zavedení eura a bankovky bez časového obmedzenia.

Pred zavedením hotovostného eura v prvých 12 krajinách eurozóny v roku 2002 sa podľa údajov Európskej komisie (EK) vytlačilo približne 14 miliárd eurových bankoviek v hodnote 663 miliárd EUR a z 250 000 ton kovu sa vyrobilo 52 miliárd eurových mincí. Pri zavedení eurovej hotovosti ráno 1. januára 2002 bolo v eurozóne k dispozícii približne 7,8 miliardy bankoviek v hodnote 140 miliárd EUR. Do roku 2005 bolo potom v obehu takmer 10 miliárd eurových bankoviek v hodnote vyše 500 miliárd EUR a vyše 63 miliárd eurových mincí v hodnote vyše 16 miliárd EUR.

Na všetkých eurových bankovkách sú vyobrazené rovnaké motívy, ktoré boli vybrané prostredníctvom súťaže organizovanej na celom území Európskej únie (EÚ). Víťazné návrhy znázorňujú architektonické slohy viacerých kultúrnych období Európy. Ide o antický, románsky, gotický, renesančný, barokový a rokokový štýl, dobu železnú a dobu skla, ako aj modernú architektúru.

Rovnaký motív majú na jednej strane aj všetky eurové mince. Druhá strana mince je potom určená pre národné symboly, ktoré si volí každý štát samostatne. Každý člen eurozóny si tak zvolil vlastnú sériu motívov, pričom bral do úvahy svoju špecifickú históriu a kultúru. Pre slovenské euromince boli ako národné symboly na základe verejnej anonymnej súťaže vybrané slovenský štátny znak, ktorý je vyobrazený na 1 a 2-eurovej minci, Bratislavský hrad, ktorý sa nachádza na 50, 20 a 10-centovej, a Kriváň na 5, 2 a 1-centovej minci.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 12:35