StoryEditor

Koalícia stopla ústavnú ochranu penzií

20.09.2007, 00:00
Starobné dôchodky nebudú podľa očakávaní ústavne chránené. Vláda o návrhu opozície síce hlasovala, do druhého čítania ho však už po druhý raz neposunula.

"V rozprave nezaznel jediný racionálny argument, prečo by parlament o zákone nemal ďalej rokovať," komentoval rozhodnutie poslancov predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Zákon mal garantovať, aby sa spôsob určenia príspevku na starobné dôchodkové sporenie nemohol meniť v neprospech sporiteľa.
Opozícia zorganizuje petíciu
"Oceňujem pozitívne snahu opozície, že zmenila pôvodný návrh a nový upravila nielen v prospech druhého, ale aj prvého dôchodkového piliera," povedal predseda parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie Jozef Halecký z ĽS-HZDS. Súčasne však dodal, že zákon mal nedostatky a riešil len detaily.
SDKÚ-DS sa odmieta s týmto výsledkom zmieriť. Chce iniciovať petičnú akciu, "ktorej zámerom bude vyvolať v parlamente osobitnú rozpravu". Strana má v úmysle pri jej organizovaní spolupracovať s KDH, SMK a mimovládnymi organizáciami. Zamerať ju chce nielen na zbieranie podpisov, ale aj oboznamovanie občanov s fungovaním dôchodkového systému.
Krátko z rozpravy
Vystúpenia jednotlivých poslancov sa stali malou generálkou blížiacej sa rozpravy k novele zákona o sociálnom poistení. Otvorili v nej totiž aj témy nad rámec prerokúvaného návrhu. "Systém je zle nastavený," myslí si poslankyňa za Smer-SD, Oľga Nachtmanová. Jeho reformu považuje za dôkaz nekompetentnosti bývalého kabinetu.
S argumentom opozície, že treba zlepšiť systém výberu nedoplatkov v Sociálnej poisťovni, sa stotožnil poslanec SNS Jozef Ďuračka. "Ak by mala zákonné páky na to dostať sa k peniazom neplatičov, bol by bohatý prvý aj druhý pilier," povedal.
"Miera nekompetentnosti, amaterizmu a bezradnosti, s akou vláda pristupuje k dôchodkovej reforme, je zarážajúca," hovorí exminister financií Ivan Mikloš. V rozprave opäť pripomenul, že novela, vďaka ktorej vláda ušetrí 6,7 miliardy korún, poškodí invalidov, ženy na materskej dovolenke či opatrovateľky.
Kľúčový problém
Za najzásadnejší problém súčasného dôchodkového systému považuje Halecký stále pomer prerozdelenia odvodov. "Ostatné veci nie sú až také podstatné," povedal. Podľa neho stále nie je zodpovedaná otázka, či súčasný pomer 9 : 9 bol stanovený správne. Pôvodné úvahy rátali s pomerom 12 : 6, prípadne 11 : 7, poznamenal. Tento fakt berú podľa neho vážne aj dôchodkové správcovské spoločnosti, pretože rokujú o tejto otázke s vládou. "Poprosím, aby sme prestali hovoriť o pomere 9 : 9, to nie je pravda. V skutočnosti je to 13,75 : 9, pretože 4,75 percenta je ponechaných pre prvý pilier v rezervnom fonde ako súčasť solidarity v systéme," spresnila exministerka práce Iveta Radičová.
Štvrtý fond
Minister financií Ján Počiatek navrhol dôchodkovým správcovským spoločnostiam vytvorenie nového fondu. Okrem vyváženého, rastového a konzervatívneho by mohol vzniknúť takzvaný garantovaný fond, ktorý by sporiteľom zaručoval istotu zhodnotenia úspor. Zástupcovia ich asociácie sa k tomuto návrhu zatiaľ nevyjadrili. "Nepoznáme jeho detaily," zdôvodňuje jej šéf Peter Socha. "Kým ich rezort financií nezverejní, nebude možné sa seriózne vyjadriť," súhlasí s týmto postojom Radičová a pýta sa: "Aký by bol principiálny rozdiel medzi konzervatívnym fondom a garantovaným fondom? Bola by ponechaná doterajšia povinnosť vstúpiť do konzervatívneho fondu 15 rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku alebo by vznikla povinnosť vstúpiť do garantovaného fondu? Aké by boli podmienky prestupu z garantovaného fondu do iného a naopak?"
Rokovania pokračujú
"Rokovania medzi predstaviteľmi vlády a dôchodkových správcovských spoločností pokračujú. Výsledok bude čoskoro známy," hovorí Počiatek. Podoba novely teda ešte stále nemusí byť definitívna. Ministerka práce Viera Tomanová zatiaľ neuvažuje o tom, že by jej návrh z aktuálnej parlamentnej schôdze stiahla. Pripúšťa však, že v prípade novej dohody vlády s DSS-kami "je predpoklad, že by do nej bola zapracovaná".
Ak nie, druhý pilier bude podľa pôvodného plánu otvorený na šesť mesiacov. "Prispeje to k tomu, aby sa vyčistil," myslí si Halecký. Ľudia, ktorí budú mať pocit, že je pre nich nevýhodný, vystúpia a, naopak, tí, ktorí ho považujú za výhodný, vstúpia. "Je dobré vzhľadom na celkovú bilanciu dôchodkového systému, ak majú ľudia povinnosť sporiť si na svoj dôchodok dlhšie," podporil Halecký aj zamýšľané predĺženie minimálneho obdobia dôchodkového sporenia z 10 na 15 rokov.
Vecná diskusia
Podľa Radičovej bude dlhodobý dosah starnutia obyvateľstva na rozpočet nižší ako európsky priemer práve vďaka uskutočnenej dôchodkovej reforme. Vyzvala na vecnú diskusiu o prípadných úpravách systému s podmienkou garantovania jeho stability. "Celkovo je v zákone 64 paragrafov. Ak sa nám zdá, že garancie stále nie sú dostatočné, nech sa páči, rozprávajme sa o nich, ale nekonzervujme stav tak, že nebude občanovi prinášať žiadne výnosy," povedala. Vystúpenie Radičovej pozitívne zhodnotil aj jej politický protivník zo Smeru Miroslav Číž.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 20:55