StoryEditor

Dnes sa rozhodne o budúcnosti

24.09.2007, 00:00

Poslanci Národnej rady sa dnes opäť pokúsia vyriešiť problém stále kontroverznejšej novely zákona o sociálnom poistení. Ide o posledný bod prebiehajúcej parlamentnej schôdze, ktorý vyvolal nezhody aj v samotnej koalícii. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar sa dokonca pokúsil o stiahnutie návrhu z rokovania a jeho predloženie na najbližšej, prípadne mimoriadnej schôdzi. Požaduje čas na jej prepracovanie a zlepšenie. "Nemožno od nás očakávať, aby sme každý zákon v Národnej rade prerábali do nejakej inej podoby," zdôvodnil svoj postup v rozhovore pre agentúru ČTK. V pléne návrh v závere týždňa neprešiel pre nedostatočný počet prítomných poslancov a neschopnosť zákonodarného zboru uznášať sa.
Mečiar povedal nie
Postoj väčšej časti poslancov na hlasovanie je zatiaľ veľkou neznámou. Posun návrhu novely do druhého čítania celkom určite nepodporí opozícia. Jednoznačné nie novele v súčasnej podobe povedal aj Mečiar. Upozornil pritom na nedodržanie pôvodnej koaličnej dohody. Predpovedať výsledok dnešného hlasovania si tiež netrúfol. "Neviem to ani odhadnúť. Moji kolegovia sú rozhorčení, lebo všetci vedeli, aká bola dohoda," povedal.
Vláda má ďalšie riešenie
Premiér Robert Fico navrhuje, aby návrh ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej prešiel v prvom čítaní a "potom máme priestor v druhom a treťom čítaní a vo výboroch hľadať konkrétne riešenia cez pozmeňujúce návrhy". Čo sa stane na dnešnom rokovaní, nechcel odhadnúť. "Pripúšťam aj variant, že Tomanovej zákon neprejde. Potom by sme museli v skrátenom legislatívnom konaní predložiť nejaký iný variant. Skôr by som ale však privítal iný variant -- zahlasovať v pondelok za zákon v prvom čítaní a v druhom a v treťom čítaní potom nájsť riešenie," vyhlásil Fico.
Môže to byť inak
Na súkromných účtoch v druhom pilieri si v súčasnosti šetrí na penziu viac ako 1,5 milióna občanov. Výška ich spoločných úspor už presiahla sumu 43 miliárd korún.
Predložená novela navrhuje znovu otvoriť druhý dôchodkový pilier na obdobie šiestich mesiacov pre dobrovoľný vstup a výstup. Obsahuje tiež predĺženie povinného dôchodkového sporenia z 10 na 15 rokov a zákaz súbehu predčasného dôchodku so zárobkovou činnosťou. Osoby, za ktoré platí odvody štát, majú byť podľa nej zo sporenia v druhom pilieri vylúčené. Zvyšuje sa aj vymeriavací základ na platenie odvodov z 3-násobku na 4-násobok priemernej mzdy.
Všetko sa však ešte môže zmeniť. Vláda ešte stále diskutuje so zástupcami dôchodkových správcovských spoločností o nových alternatívach. Navrhuje zvýšenie garancií pre sporiteľov a dočasné zníženie odvodového pomeru medzi prvým a druhým dôchodkovým pilierom výmenou za neotvorenie systému.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 20:39