Penzijné sporenie na súkromných účtoch v DSS-kách zapríčinilo v Sociálnej poisťovni schodok viac ako 26 miliárd korún. Z ich príjmov chce preto znížiť rastúci schodok poisťovne, a tým aj dodržať maastrichtské kritérium deficitu verejných financií. "S týmto deficitom kalkulovala už predchádzajú vláda. Rátala pritom s druhým pilierom v dnešnej podobe," oponuje hlavný analytik Tatra banky Robert Prega.
Všetko je otvorené
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností pripúšťa diskusiu o dočasnej, trojročnej zmene odvodového pomeru medzi prvým a druhým dôchodkovým pilierom zo súčasných 9:9 na 12:6. Podmieňuje ju však súhlasom opozičných strán. V prípade takejto dohody by nakoniec druhý pilier ostal uzavretý. "Ideálny by bol ústavný zákon, ktorý by riešil príspevky ako také," povedal šéf Asociácie DSS-iek Peter Socha.
Pre opozíciu je však tento návrh neakceptovateľný. Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu "Fico kupčí s DSS-kami a vydiera ich". Ich manažéri majú podľa neho "slabé charaktery, ak sú ochotní rokovať o takýchto nehoráznostiach".
Vyžmýkať DSS-ky
Premiér chce z druhého piliera dostať do štátnych rúk čo najviac peňazí. "Tlačíme na DSS-ky, musíme z nich vyžmýkať, čo sa dá," hovorí Fico. Štát potrebuje získať najmä prostriedky na čiastočné vykrývanie deficitu Sociálnej poisťovne do konca volebného obdobia.
Robert Fico pritom ešte prednedávnom presadzoval dočasné otvorenie druhého piliera s tým, že "existujú osoby, pre ktoré je účasť v ňom nevýhodná, prípadne do neho vstúpili pod vplyvom klamlivej reklamy". Napriek tomu príležitosť prehodnotiť svoje rozhodnutie možno vôbec nedostanú. Súčasne by v DSS-kách vzrástli aj správcovské poplatky za vedenie osobných účtov.
Alibizmus ministerstva
Podľa hovorkyne ministerstva práce Oľgy Škorecovej "je postoj ministerstva k týmto rokovaniam obsiahnutý v návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý schválila vláda. Novela je predložená na rokovanie Národnej rady a jej osud je v rukách poslancov", povedala. Ďalšie zmeny v návrhu by teda mohli byť vykonané len prostredníctvom poslaneckých, pozmeňovacích návrhov. "Osobne si to veľmi neviem predstaviť. Bolo by ich príliš veľa, navyše by sa zmenila celá filozofia zákona. Podľa mňa by sa musel vypracovať úplne nový návrh," myslí si poslankyňa parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie Milada Belásová (SNS).
Čo na to koalícia
SNS by zmenu odvodového pomeru podporila. "Zdá sa nám to v tejto situácii ako najrozumnejšie riešenie. V Rumunsku sa postupovalo podobne. Začínalo sa nižším pomerom pre druhý pilier, ktorý sa postupne zvyšuje," tvrdí Belásová.
"Výsledok rokovaní je zatiaľ otázny," povedal poslanec Jozef Halecký (ĽS-HZDS). "Zrejme upravíme program parlamentnej schôdze tak, aby sa novela dostala do prvého čítania až na budúci týždeň. Vznikol by tak priestor na to, aby sa rokovania dotiahli do konca. Strana zatiaľ jednoznačne toto riešenie nepodporuje," dodal.
Nebezpečné úvahy
"Úvahy o znížení príspevkov na osobné účty sporiteľov výmenou za neotvorenie druhého piliera sú nebezpečné," upozorňuje predseda Občianskeho združenia Sporiteľ Ľudovít Kaník. "Znamenalo by to poškodenie sporiteľov a zníženie ich majetku aj dôchodkov v budúcnosti. Išlo by o miliardy korún," dodal. Právna analýza, ktorú si nechal rezort v tejto súvislosti prednedávnom vypracovať, upozornila na to, že "nemožno s istotou vylúčiť, že touto zmenou príde k porušeniu právnej istoty sporiteľov a že zamýšľaná zmena neobstojí v teste ústavnosti, pretože obsahuje princíp retroaktivity".
Čo by sa mohlo zmeniť
- Pomer odvodov medzi prvým a druhým dôchodkovým pilierom
- Druhý dôchodkový pilier by ostal uzavretý
- Zvýšili by sa správcovské poplatky DSS-iek