Zavedenie povinného kapitalizačného piliera pre všetkých občanov v aktívnom veku presadzuje riaditeľ Sociálnej poisťovne (SP) Miroslav Knitl. Ak by si všetci súčasní poistenci podľa neho začali od roku 2004 ukladať prostriedky na dôchodok na osobnom účte vo výške 6,4 % hrubej mzdy a prestali toto poistné odvádzať do SP, deficit fondu dôchodkového zabezpečenia by tak dosiahol ročne 18 mld. Sk. "Je to v princípe ten najlepší scenár," skonštatoval riaditeľ SP. "Prechodom do kapitalizačného systému budú občania poznať výšku svojho budúceho dôchodku a budú ju aj môcť ovplyvňovať."
Ministerstvo práce a sociálnych vecí SR by podľa M. Knitla malo v zákone garantovať vyplácanie dôchodkov v priebežnom systéme. Aj po zavedení kapitalizácie bude poisťovňa vyplácať dôchodky občanom, ktorým vznikol na dôchodky nárok platbami do priebežného systému. V súčasnosti ide zhruba o 75 mld. Sk, tento objem však bude so znižovaním počtu súčasných dôchodcov postupne klesať. "Dôchodky bude potrebné valorizovať, preto celkový objem finančných prostriedkov na výplatu dôchodkov zo strany SP bude ešte niekoľko desaťročí veľký," upozornil M. Knitl.
Šéf tímu pre dôchodkovú reformu Ivan Švejna plánuje zavedenie dobrovoľného kapitalizačného piliera. Každý občan by sa tak mohol sám rozhodnúť, či zostane v súčasnom priebežnom systéme a bude naďalej platiť poistné Sociálnej poisťovni, alebo prejde do systému sporenia na vlastný osobný účet v súkromnej správcovskej spoločnosti. Rozhodnutie o prechode do nového systému by mal mať občan možnosť urobiť kedykoľvek počas svojho aktívneho života. Ak si však človek začne sporiť na dôchodok v rámci kapitalizačného piliera, nebude sa už môcť vrátiť do starého systému.
StoryEditor