StoryEditor

Prínosy eura budú závisieť od pripravenosti podnikov

06.11.2007, 12:09
Autor:
SITASITA

Úspešné využitie predpokladov a maximálna realizácia výhod zavedenia eura v SR bude závisieť od pružnosti a pripravenosti jednotlivých podnikov, uviedol na utorňajšej konferencii týždenníka Trend TOP manažment 2007 guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko. Ako ďalej zdôraznil, príležitosti sa nerealizujú automaticky a prínosy eura sa budú líšiť v závislosti od veľkosti podniku, oblasti podnikania, miery zapojenia sa do medzinárodného obchodu a ďalších faktorov.
Spoločná mena podľa guvernéra NBS prispeje k zlepšeniu podmienok na podnikanie, pričom výhody zavedenia euro meny prevýšia jej nevýhody. V oblasti medzinárodného obchodu očakáva NBS odstránenie kurzového rizika voči euru a zníženie kurzového rizika voči doláru a iným menám. Podnikom sa taktiež znížia transakčné náklady spojené s poplatkami za výmenu korún za eurá a opačne. V tejto súvislosti sa podľa NBS znížia aj administratívne transakčné náklady spojené so správou devíz, dodatočným účtovníctvom, výkazníctvom a bankovými účtami. Jednou z výhod novej spoločnej meny podľa centrálnej banky majú byť aj nižšie náklady kapitálu, pričom očakáva pokles reálnych úrokových mier, ktoré sú v súčasnosti blízko úrovne eurozóny vo výške približne 2 %, na 1 % až 1,5 % po prijatí eura. Podľa Ivana Šramka odstránenie transakčných nákladov a kurzového rizika spolu s vyššou cenovou transparentnosťou zlepší prístup firiem k zahraničnému kapitálu. NBS ďalej očakáva, za predpokladu vstupu zvyšných krajín Visegrádskej štvorky do eurozóny, rast celkového objemu zahraničného obchodu SR v dlhodobom horizonte o 50 %. Rovnako sa má posilniť význam EÚ ako obchodného partnera SR, pričom sa očakáva rast obchodu s úniou o 60 %. V nadväznosti na vyšší prílev zahraničných investícií spôsobený znížením investičného rizika a rastom kredibility krajiny a taktiež rastom medzinárodného obchodu, očakáva centrálna banka celkové zvýšenie HDP Slovenska o 7 až 20 % v dlhodobom období 20 a viac rokov.
Na druhej strane euro podľa slov I. Šramka prinesie pre podniky ľahšiu porovnateľnosť cien, možný tlak zahraničnej konkurencie a taktiež aj náklady spojené s konverziou na spoločnú menu. Ako ďalej informoval guvernér NBS na konferencii, z výsledkov prieskumu medzi podnikmi, ktorý realizovala centrálna banka v spolupráci so Štatistickým úradom SR, vyplýva, že podniky očakávajú v priemere úspory z titulu zavedenia eura v podobnej výške ako náklady na jeho zavedenie. Okrem nákladov na zavedenie spoločnej meny podniky nevidia iné veľké nevýhody, ako je napríklad zvýšenie konkurencie alebo strata trhov, pričom súčasne väčšina podnikov očakáva mierne zvýšenie ich obratu a zisku. Podľa slov Ivana Šramka sa v posledných rokoch podnikateľské prostredie na Slovensku výrazne zlepšilo, no stále je čo zlepšovať. Rezervy vidí guvernér predovšetkým vo vymožiteľnosti práva, znalostnej ekonomike, odvodovom zaťažení, byrokracii a v oblasti trhu práce.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2022 12:45