StoryEditor

Osud druhého piliera je stále neistý

12.09.2007, 00:00
Siahnuť na dôchodkovú reformu je "beštiálny zámer", tvrdí opozícia. Podľa nej je zdrojov na vykrývanie deficitu Sociálnej poisťovne a možností šetrenia dostatok. "

Na prechodné ťažkosti sme mysleli už v minulosti," upozornil predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. "Predchádzajúca vláda odložila vyše 60 miliárd korún z výnosov predaja štátnych podnikov. Tieto peniaze má súčasná vláda k dispozícii," dodal. Pripomenul aj skutočnosť, že príjmy štátneho rozpočtu vzrástli od roku 2004 o 103 miliárd. Dzurindov návrh hľadať tieto prostriedky v rozpočte minister financií Ján Počiatek nekomentoval. Otázka zníženia odvodov do druhého piliera je však podľa neho zatiaľ predčasná.
Na rade sú DSS-ky
Podmienkou rezortu financií pre ďalšie rokovania s DSS-kami je súhlas s rozšírením ich garancií pre sporiteľov. Ide najmä o záruku zhodnotenia úspor minimálne na úrovni inflácie, a posilnenie záruk ich materských spoločností v prípade strát. "Systém, ktorý negarantuje ani nasporenie istiny, nemôže byť podľa nás povinný," povedal Počiatek. Ak by DSS-ky so zvýšenými garanciami súhlasili, budú rokovania o prípadnej zmene odvodov do druhého piliera a jeho neotvorení pokračovať. V opačnom prípade sa dostane k slovu novela zákona o sociálnom poistení, ktorú schválila vláda a predložila ju parlamentu.
Euro za to nemôže
Exminister financií Ivan Mikloš odmieta argumenty premiéra Roberta Fica, ktoré dávajú zníženie odvodov do druhého piliera do priamej súvislosti s prijímaním eura. "Je to falošné tvrdenie. Naopak, euro by to ohrozilo. Slovensko dnes nemá problém s plnením maastrichtských kritérií, ale s udržateľnosťou ich plnenia. Dočasné zníženie by znamenalo nárast výdavkov a nápor na verejné financie po roku 2010," povedal. Bezprostredné ohrozenie pre euro nepredstavuje súčasný dôchodkový systém ani podľa Počiatka. V súvislosti s deficitom verejných financií kritizuje opozícia aj neplnenie vládnych sľubov v oblasti avizovaného zoštíhlenia štátnej správy o 20 percent a nekvalitný výber poistného.
Vydierané správcovské spoločnosti
Podľa Dzurindu nemajú dôchodkové správcovské spoločnosti právo rokovať o znevýhodňovaní vlastných klientov. "Nebudeme podporovať žiadne riešenie, ktoré by poškodilo, hoci len dočasne, 1,5 milióna ľudí," potvrdzuje Mikloš. Šéf Asociácie DSS-iek Peter Socha si myslí, že "ak by prešiel návrh, ktorý by priniesol do systému viac peňazí, tak by to mohlo byť v konečnom dôsledku užitočné". Pripomenul však, že asociácia vyjadruje len svoj odborný názor a konečné rozhodnutie musia urobiť politici. "Aké nahrávky vytiahol Fico tentoraz, že niektoré DSS-ky takto pustili do gatí," pýta sa v súvislosti s prebiehajúcimi rokovaniami Dzurinda.
Sporiteľ sa nemôže brániť
Budúci dôchodcovia si stihli v druhom pilieri našetriť už viac ako 43 miliárd korún. V prípade zmeny pravidiel by ich úspory začali rásť pomalšie. "Je nepochopiteľné spochybňovať systém, ktorý vytvára takéto finančné zdroje," myslí si exministerka práce Iveta Radičová. Právna analýza ministerstva práce upozornila na to, že znižovanie príspevkov do kapitalizačného piliera by mohlo byť protiústavné. Kým by však o tejto otázke nerozhodol Ústavný súd, nemal by sporiteľ žiadnu právnu možnosť brániť sa proti prípadnému znehodnoteniu svojich úspor. Je však viac ako pravdepodobné, že v prípade uskutočnenia tejto zmeny bude opozícia podanie na Ústavný súd iniciovať.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 20:29