Jaguar Land RoverTASR/H. Mišovič
StoryEditor

Kolektívne vyjednávanie v Jaguar Land Rover. Odborári požadujú lepšie pracovné podmienky a vyššiu mzdu

21.04.2022, 10:43
Autor:
TASRTASR
Nitrianska automobilka čelí v krátkom čase už tretiemu kolektívnemu vyjednávaniu. Moderné odbory a vedenie spoločnosti zatiaľ nenašli spoločnú zhodu v budúcom smerovaní podniku.

Moderné odbory zastupujúce zamestnancov a vedenie spoločnosti Jaguar Land Rover v Nitre vstúpia 29. apríla do procesu kolektívneho vyjednávania.

Základným cieľom odborov je dosiahnutie lepších mzdových a pracovných podmienok zamestnancov v nitrianskom závode, informoval predseda Moderných odborov Jaguar Land Rover Peter Mrázik.

Tretie kolektívne vyjednávanie

Nitrianska automobilka čelí v krátkom čase už tretiemu kolektívnemu vyjednávaniu. Moderné odbory a vedenie spoločnosti zatiaľ nenašli spoločnú zhodu v budúcom smerovaní podniku.

Odboroví predáci informovali, že zamestnávateľ odmietol zdieľať protinávrh kolektívnej zmluvy, čím odborári strácajú možnosť pripraviť sa na úvodné vyjednávanie.

Zároveň varujú, že ak príde k odmietnutiu zásadných požiadaviek, bude priamo ohrozený chod výroby a rozbeh tretej zmeny.

Prakticky od samého začiatku pôsobenia upozorňujeme zamestnávateľa, že ak sa k zamestnancom nezačne správať s úctou, férovo, neprestane ich preťažovať a dôstojne ich neohodnotí, stabilizáciu a potrebnú kvalitu závodu nedosiahne,” skonštatoval Mrázik.

Situácia je napätá

V návrhu odborári uvádzajú postup, ako nájsť finančné zdroje. Odborári vidia obrovské plytvanie v hospodárení s energiami, v dlhodobo vysokých nákladoch na fluktuáciu zamestnancov a v ostatných problémoch, ktoré sú s neustálym odchodom zamestnancov spojené.

Situácia v závode je napätá aj pre problémy s rastúcimi cenami a infláciou. V prieskumoch, ktoré odborová organizácia realizovala medzi zamestnancami, až 76 percent pracovníkov uviedlo, že im aktuálne zdražovanie spôsobí existenčné problémy.

01 - Modified: 2022-11-07 14:56:32 - Feat.: - Title: Zamestnávatelia aj odbory privítali dohodu o pomoci veľkým podnikom 02 - Modified: 2022-11-07 10:29:34 - Feat.: - Title: Lengvarského rezort zašle návrh memoranda lekárskym odborárom po pripomienkovaní 03 - Modified: 2022-11-07 08:11:26 - Feat.: - Title: Megainvestícia, nové modely a šprint smerom k elektromobilite. Vyhliadky automotive sú mimoriadne dobré 04 - Modified: 2022-10-20 19:23:20 - Feat.: - Title: Čaputová: Slováci žijú vo veľkej neistote. Opatrenia na zmiernenie inflácie by mala vláda priniesť čím skôr 05 - Modified: 2022-10-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Niektoré dediny oddeľuje len dopravná značka, no spájať sa nechcú. Na samostatnosti sa dá aj slušne zarobiť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. november 2022 03:25