Fed v stredu nalial na peňažný trh 7 miliárd USD, v prepočte asi 174,85 miliardy SKK.
Ázijské burzy dnes opäť prudko oslabili. Index na burze v Manile klesol o 6 %, v Tajpeji o 4,56 %. V Soule sa panický výpredaj postaral o 6,9-% prepad, čo bolo najviac za uplynulých 5 rokov. Index Nikkei, na ktorom je kótovaných 225 najvýznamnejších spoločností tokijskej burzy, oslabil o 1,99 %. Šanghajský index sa znížil o 2,14 %. Burza v Sydney po začiatočnom 5-% prepade nakoniec uzavrela s 1,5-% stratou.
Hlavný americký index Dow Jones Industrial v stredu po nervóznom obchodovaní oslabil o 1,29 % a prvý raz od konca apríla uzavrel pod úrovňou 13 000 bodov na 12 861,47 bodu. Širšie poňatý index S&P 500 stratil 1,39 % a klesol na 1 406,70 bodu. Nasdaq Composite Index padol o 1,61 % na 2 458,83 bodu. Index Nasdaq 100 poklesol o 1,91 % na 1 864,92 bodu.
Hlavný nemecký index DAX dnes v skorom obchodovaní stratil približne 2 %. A hlavný európsky index EuroSTOXX 50 klesol o 1,74 %.
Podľa amerického ministra financií Henryho Paulsona turbulencie na medzinárodných finančných trhoch spomalia rast ekonomiky USA. Finančný systém a ekonomika sú však dostatočne silné na to, aby im odolali bez skĺznutia do recesie, uviedol Paulson v rozhovore pre Wall Street Journal. "Ekonomika a trhy sú dostatočne silné na to, aby absorbovali straty," uviedol Paulson.
Bývalý generálny riaditeľ investičnej banky Goldman Sachs dodal, že globálna ekonomika je v oveľa lepšej kondícii, než bola počas predchádzajúcich kríz ako napríklad v roku 1998, keď paniku na trhu vyvolala finančná kríza v Rusku a hedžový fond LTCM, ktorý takmer zbankrotoval.
Podľa Paulsona je prehodnotenie rizík na trhoch logické a nemôže nikoho prekvapiť. Navyše, nemalo by sa podnikať nič, čo by zabezpečilo účastníkov trhu pred stratami alebo ich ochránilo pred rizikami. "V prípade priaznivých podmienok na trhoch, predovšetkým v časoch, keď časti trhov a ekonomiky rastú tempom, ktoré nie je udržateľné, sa účastníci trhu stávajú menej opatrnými, než by mali byť. Jedným z prirodzených následkov je, že niektorí proste prestanú existovať."
StoryEditor
Hypotekárna kríza v USA má naďalej negatívny vplyv na burzy
Strach pred dopadom krízy na americkom hypotekárnom trhu má naďalej negatívny vplyv na burzy po celom svete. Hlavnými udalosťami bola ďalšia intervencia americkej centrálnej banky Federálneho rezervného systému (Fed) a vysoké ceny ropy.