Obyvateľov z okolia dunajských brehov nedávno prekvapila vysoká voda. A nešlo pritom o klasické jarné záplavy. V okolí Bodíkov sa konečne po rokoch realizovala nielen jarná, ale aj letná simulovaná záplava.
Ochrancovia prírody sa rozhodli pomôcť lužným lesom, predovšetkým mokradiam, ktoré už pomaly strácali svoj pôvodný význam. Od dobrého úmyslu však museli ustúpiť a na poslednú chvíľu pustili menej vody.
Video ukazuje, ako vyzerá chatová oblasť Bodíky:
Dôvodom boli čierne stavby, ktoré by zrejme zostali zatopené. O rok už ochranári plánujú pustiť počas riadených záplav vody oveľa viac. Otázne je, či sa dovtedy problém s čiernymi stavbami dorieši.
Väčšie záplavy zatiaľ stopli
Podľa starostu Bodíkov Tamása Világiho vypustila menšia vodná elektráreň v Dobrohošti do dunajských ramien až 90 kubických metrov za sekundu. Bežný prietok je vraj trikrát menší.
Pôvodný zámer bol vypúšťať až 120. Od toho však upustili. „Až do posledného dňa bolo pripravené všetko na to, aby bola táto druhá letná záplava ešte väčšia. Ukázalo sa však, že v záplavovom území medzičasom vyrástli čierne stavby,“ povedal nedávno po prehliadke okolia Dunaja aj minister minister životného prostredia Ján Budaj.
Najviac čiernych stavieb je v katastri obce Bodíky. Tento fakt nám potvrdí aj starosta Világi. Ani jemu nie je jasné, koľko z nich stojí načierno alebo kto ich výstavbu v minulosti povolil.
„Existencia hausbótov, chát a rodinných domov v záplavových územiach pri Dunaji nie je už dlhé roky žiadnym tajomstvom. Napriek tomu kompetentné štátne úrady n...
Zostáva vám 85% na dočítanie.