Májová inflácia štvrtý mesiac za sebou zvyšovala dynamiku, ceny boli medziročne vyššie o 2,2 percenta. Medziročne ťahali ceny nahor najmä palivá.
Zvýšenie dynamiky ovplyvnil najmä medzimesačný rast cien potravín, najvýraznejšie pri ovocí a zelenine, ktoré však zostali v priemere lacnejšie ako pred rokom. Informoval o tom štatistický úrad.
Medzimesačný rast cien sa oproti aprílu zrýchlil na 0,8 percenta (v apríli ceny medzimesačne vzrástli iba o 0,2 percenta).
Potraviny zdraželi najviac
Rast zaznamenali všetky odbory. Najvýraznejší vplyv na vývoj mali predovšetkým vyššie ceny v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, a to najmä ceny potravín o 1,8 percenta.
Medzimesačne vyššie ceny malo všetkých deväť tried tejto skupiny, najmä však ovocie o 7,7 percenta, zelenina o 4,8 percenta, ale tiež chlieb a obilniny o 1,8 percenta či mäso o 0,5 percenta. Pokles v rámci odboru bol iba pri cenách nealkoholických nápojov o 0,2 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v máji oproti aprílu zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,8 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 1,1 percenta.
Medziročná hodnota inflácie v máji, ktorá vzrástla na úroveň 2,2 percenta, bola aj naďalej ovplyvnená skôr odbormi s nižšou váhou v rámci spotrebného koša.
Tabak aj alkohol
Rast spotrebiteľských cien už tretí mesiac za sebou ovplyvňovali ceny tabakových výrobkov, ktoré boli medziročne vyššie o 16,5 percenta, a aj celý odbor alkoholické nápoje a tabak evidoval vyššie ceny o 7,7 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v máji 2021 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,3 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o dve percentá, za domácnosti dôchodcov o 1,8 percenta.
V súhrne za päť mesiacov roka 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1,4 percenta.
Medziročne sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,4 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 1,3 percenta, za domácnosti dôchodcov o jedno percento.