StoryEditor

Výpovednú lehotu si treba zaslúžiť, schvaľujú Slováci

28.03.2011, 00:00

"Odškodné" za výpoveď z práce treba odstupňovať podľa zásluh. Podľa prieskumu agentúry Focus až 62 percent opýtaných súhlasí s tým, aby sa výpovedná lehota odvíjala podľa počtu odpracovaných rokov v podniku. Z toho 73 percent sú voliči SDKÚ-DS. Táto zmena je súčasťou novely Zákonníka práce. Počíta s tým, že výpovedná lehota bude 1 až 5 mesiacov podľa dĺžky pracovného pomeru.

Chceme istotu
Pracujúci Slováci, predovšetkým tí starší, vítajú návrh Jozefa Mihála (SaS) hlavne pre pocit istoty a spravodlivosti, ktorý im môže dať. Skúsenosti totiž hovoria, že práve starší zamestnanci si hľadajú nové zamestnanie ťažšie. Aj podľa Zuzany Kusej, sociologičky SAV, je to tak. "Ľudia zároveň pokladajú za spravodlivé, že výhodnejšie podmienky majú mať tí, ktorí firme venovali viac práce a svojho života." V odpovedi na otázku, prečo takto národ zmýšľa, sa zhoduje aj so Sylviou Porubänovou z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. "Čím dlhšie obdobie odpracuje človek u jedného zamestnávateľa, tým silnejší obraz nám to dáva o lojálnom, spoľahlivom a charakternom zamestnancovi, preto táto požiadavka dlhoročných zamestnancov odráža presvedčenie o spravodlivom ocenení či ich ochrane."

Minca má dve strany
Nový Zákonník práce síce ochráni skúsenejších a pracovne starších zamestnancov, ale znevýhodní juniorov. Namiesto súčasnej dvojmesačnej výpovednej lehoty budú mať podľa nového zákona nárok len na jeden mesiac. "Musíme si uvedomiť, že výrazné skrátenie výpovednej lehoty pri krátkotrvajúcom pomere nemusí byť vždy ideálnym riešením, pretože firmy budú motivované prepúšťať tých, ktorých zamestnali nedávno," uviedla pre HN Lívia Franková z personálnej agentúry Trenkwalder. Ohrozené tak budú podľa nej práve juniorské pozície. Sociologička Zuzana Kusá vidí problém aj v tom, že mladí ľudia sa menej zapájajú do práce odborov, a preto ich záujmy sociálni partneri obhajujú menej.

Minister Mihál chce novým Zákonníkom práce zabezpečiť viac pracovných miest. Firmy totiž budú mať pri prepúšťaní nižšie náklady. Podľa Mihála sa tak osmelia k naberaniu nových pracovníkov. Tieňová ministerka práce za Smer-SD Zuzana Zvolenská však navrhuje ponechať súčasný stav, aby mali rovnakú ochranu všetky skupiny zamestnancov.
Eva Bullová

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. september 2022 00:37