StoryEditor

Šéfka Európskej komisie potvrdila schválenie plánu obnovy, považuje ho za komplexný a vyvážený

21.06.2021, 14:29
Autor:
TASRTASR
Ursula Von der Leyenová pokračuje turné po krajinách, ktorým exekutíva schválila národné plány obnovy.

Európska komisia v pondelok prijala pozitívne posúdenie slovenského plánu obnovy a odolnosti. Ide o dôležitú etapu v procese vyplácania grantov Európskej únie vo výške 6,3 miliardy eur v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

Komisia posudzovala najmä to, či investície a reformy v slovenskom pláne obnovy podporujú zelenú a digitálnu transformáciu. EK skonštatovala, že v pláne Slovenska je určených 43 percent celkových rozpočtových prostriedkov na opatrenia na podporu cieľov v oblasti klímy a 21 percent na opatrenia na podporu digitálnej transformácie.

Predstavitelia EK vyzdvihli mnohé pozitíva národného plánu. O stanovisku informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku.

Adekvátna reakcia na krízu 

Komisia dodala, že slovenský plán predstavuje komplexnú a adekvátne vyváženú reakciu na hospodársku a sociálnu situáciu Slovenska, čím náležite prispieva k všetkým pilierom nariadenia o mechanizme podpory. EK takisto dospela k záveru, že žiadne z opatrení zahrnutých v pláne výrazne nenarúša životné prostredie – v súlade s požiadavkami stanovenými v nariadení o mechanizme podpory.

"Systémy kontrol na ochranu finančných záujmov Únie zavedené Slovenskom sa považujú za primerané," dodala tiež Komisia s tým, že v pláne sa uvádzajú dostatočne podrobne rozpracované opatrenia vnútroštátnych orgánov na predchádzanie korupcii, podvodom a konfliktom záujmov súvisiacich s využívaním finančných prostriedkov a na ich odhaľovanie a nápravu.

Podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej plán predstavuje úsilie Slovenska riešiť výzvy.

"Obsahuje veľké množstvo reforiem, ako aj mnohé investície súvisiace s klímou, a posilní proces digitalizácie," zhodnotila Leyenová.

Dôraz na zelené projekty

Výkonný podpredseda pre hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí Valdis Domrovskis, takisto ocenil silný dôraz na zelené a digitálne projekty – tie podľa neho zlepšia konkurencieschopnosť podnikov a kvalitu verejných služieb, čo v konečnom dôsledku zlepší aj život občanov. "Intenzívne prípravy tohto plánu sú predzvesťou úspešnej implementácie," podotkol.

Komisia v pondelok prijala návrh vykonávacieho rozhodnutia s cieľom poskytnúť Slovensku 6,3 miliardy eur v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Rada EÚ bude mať teraz štyri týždne na prijatie návrhu.

Ak plán schváli, umožní tým vyplatenie 823 miliónov eur Slovensku v rámci predbežného financovania (13 percent z celkovej sumy pridelenej Slovensku).

"Komisia povolí ďalšie vyplácanie na základe uspokojivého plnenia míľnikov a cieľov uvedených vo vykonávacom rozhodnutí Rady, čím sa zohľadní pokrok dosiahnutý pri realizácii investícií a reforiem," dodala Komisia.

01 - Modified: 2021-06-18 11:28:38 - Feat.: 0 - Title: Ursula Von der Leyenová príde do Bratislavy. Osobne schváli plán obnovy
01 - Modified: 2023-01-28 17:24:48 - Feat.: - Title: Čaputová prišla do štábu Petra Pavla, víťazstvo považuje za nádej. Teší sa, že "ctí demokratické hodnoty" 02 - Modified: 2023-01-28 16:20:48 - Feat.: - Title: HN24: Čaputová prišla do štábu Pavla, víťazstvo považuje za nádej 03 - Modified: 2023-01-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovič sa v pléne pustil do Fica, nazval ho skorumpovaným zlodejom. Šéf Smeru tvrdí, že ich chcú pozatvárať 04 - Modified: 2023-01-28 09:30:09 - Feat.: - Title: V rámci plánu obnovy môže Slovensko čerpať aj miliardové úvery, zatiaľ o tom neuvažuje 05 - Modified: 2023-01-27 16:54:46 - Feat.: - Title: Prezidentka Čaputová víta vyhlásenie výzvy agrorezortom pre charitatívne organizácie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. január 2023 03:24