StoryEditor

Dánsky sokol si trúfa na rast

18.06.2010, 00:00

Skupina Falck SK má pripravenú na nasledujúce štyri roky expanziu na domácom trhu a do okolitých krajín. Na Slovensku mieni vytvoriť päťsto pracovných miest a preinvestovať asi dvadsať miliónov eur. Spoločnosť sa dominantne venuje záchrannej zdravotnej službe, zdravotníckemu vzdelávaniu, ale aj požiarnej ochrane. Zatiaľ prevádzkuje najväčšiu sieť záchraniek, ktorá pokrýva asi tretinu krajiny. Etablovať so zdravotnou i požiarnou záchranou sa chce v Srbsku, Maďarsku, Chorvátsku a v Českej republike.
Možnosti sú v súkromnej sfére

"Zamestnať nových ľudí mienime predovšetkým v privátnej záchrannej zdravotnej službe, komplexnej požiarnej ochrane a pri vzdelávaní," tvrdí Ivo Krpelan, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Falck SK. Slovenský trh s poskytovaním týchto služieb pre súkromnú sféru nie je podľa neho ešte rozvinutý. "Očakávame, že už nasledujúci rok by sme mohli zvýšiť obrat vďaka týmto činnostiam o päť až sedem miliónov eur, a potom dosahovať medziročné nárasty asi o desatinu," vysvetľuje. Dcérska spoločnosť Falck Fire Services sa uchádza o poskytovanie priemyselnej požiarnej ochrany vo viacerých stredne veľkých slovenských podnikoch, kde by rada prevzala požiarne útvary. Zatiaľ pôsobí v závodoch spoločnosti Volkswagen Slovakia v Martine a Bratislave, chute si robí na Slovnaft. "Sme prítomní od vlaňajška i v Spojených arabských emirátoch a sondujeme trh v Indii. Podporu tejto expanzii poskytujú ľudia zo Slovenska," zdôrazňuje Krpelan.
Investíciami medzi najlepších

Skupina Falck SK dosiahla vlani obrat viac ako dvadsaťtri miliónov eur a vyše dvojmiliónový hrubý zisk. Odhad na tento rok počíta s asi tridsaťpercentným nárastom tržieb. Firma zamestnáva tisícpäťsto ľudí, z toho štyri pätiny v zdravotníckej záchrane, ktorá sa podieľa asi osemdesiatimi percentami na tvorbe obratu. Za štyri roky, čo pôsobí na slovenskom trhu, preinvestovala skoro sedemnásť miliónov eur. "Väčšina išla do technického vybavenia, do záchranných staníc a vozidiel. Sme v tomto smere medzi najlepšími v Európe. Náš priemerný čas dojazdov k pacientom sa zlepšil pod deväť minúť," argumentuje Jozef Karaš, medicínsky riaditeľ spoločnosti Falck Záchranná. Firma má štyri rehabilitačné kliniky a uvažuje aj o prevádzkovaní leteckej zdravotnej záchrany. "Prihlásime sa do najbližšieho tendra ," povedal Krpelan a nevylúčil ani spoluprácu s jej súčasným dominantným poskytovateľom spoločnosťou ATE Poprad. Dánsky holding Falck je najväčšou súkromnou zdravotnou službou v EÚ, globálnym lídrom v požiarnej ochrane, záchranárskych a bezpečnostných kurzoch. Zamestnáva vyše šestnásťtisíc ľudí a dosahuje obrat okolo miliardy eur ročne.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. november 2022 21:07