StoryEditor

Gašparovič sa obáva sa stále rastúcej nezamestnanosti

19.01.2010, 14:42
Autor:
TASRTASR

Dopady hospodárskej krízy na podnikateľské prostredie boli hlavnou témou dnešného stretnutia prezidenta SR Ivana Gašparoviča s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov. "Opatrenia, ktoré v rámci krízového obdobia prijala vláda, určite prispeli k pozitívnym riešeniam situácie na Slovensku. Analytici predpokladajú, že ekonomika u nás bude v tomto roku rásť minimálne o 2 %. Znepokojuje ma však neustále zvyšujúca sa nezamestnanosť," zhodnotil súčasnú situáciu prezident.

Zdôraznil, že bude naďalej apelovať na vládnych predstaviteľov, aby do návrhov, ktoré prijímajú "zakomponovali aj návrhy zamestnávateľov a našli s nimi spoločný konsenzus".

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský vidí zmysel diskusií s prezidentom SR hlavne v otázkach dlhodobejších riešení. "Spresnenie a zjednodušenie systému odvodových opatrení pre podnikateľov či vymožiteľnosť práva sú jedny z najdôležitejších tém, ktoré nás v súčasnosti najviac zaujímajú. Musíme ich riešiť, pretože zvyšujú konkurencie schopnosť Slovenska," spresnil Malatinský.

Gašparovič sa vyjadril aj k nedávnemu protestu autodopravcov v súvislosti so zavedením elektronického mýta. "Súhlasím s niektorými názormi protestujúcich, ale som zásadne proti nezákonným formám, ktoré prepravcovia zvolili pre tento protest," povedal Gašparovič.

V tejto súvislosti konštatoval aj prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko, že zamestnávatelia majú k mýtu rovnako výhrady, ale nestotožňovali sa s formou protestov autodopravcov.

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták ocenil zníženie spotrebnej dane z nafty, pretože ide podľa jeho slov o ústretový krok vlády, ktorý podnikatelia vítajú. Za problematické však Soták označil nerovnoprávne postavenie domácich zamestnávateľov v porovnaní s investormi zo zahraničia.

Na stretnutí s hlavou štátu zamestnávatelia unisono kritizovali zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorá podľa nich komplikuje situáciu na trhu práce. Čím vyššia je minimálne mzda, tým ťažšie podnikatelia zamestnajú nezamestnaných, konštatoval Jusko.

01 - Modified: 2023-06-06 15:39:36 - Feat.: - Title: Sulíkova koncovka na kandidátke: bača z Oravy, ktorý podniká v gastre. Pomôže SaS s rastom percent? 02 - Modified: 2023-06-05 11:30:02 - Feat.: - Title: Jablko a Demokrati sa spájajú do volieb, ohlásil Heger. Nicholsonová bude na chvoste kandidátky 03 - Modified: 2023-06-03 05:14:41 - Feat.: - Title: Premiér Ódor hľadá konsenzus kvôli politickým krokom, ktoré majú pokračovať aj po voľbách, tvrdí Hrabko 04 - Modified: 2023-06-02 13:37:01 - Feat.: - Title: Nastupujúca šéfka agentúry OSN pre migráciu odsúdila zneužívanie migrantov na politické zisky 05 - Modified: 2023-05-20 07:09:12 - Feat.: - Title: Na Slovensku chce aktuálne vzniknúť 14 nových politických strán, informuje Ministerstvo vnútra
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. jún 2023 19:55