Dopady hospodárskej krízy na podnikateľské prostredie boli hlavnou témou dnešného stretnutia prezidenta SR Ivana Gašparoviča s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov. "Opatrenia, ktoré v rámci krízového obdobia prijala vláda, určite prispeli k pozitívnym riešeniam situácie na Slovensku. Analytici predpokladajú, že ekonomika u nás bude v tomto roku rásť minimálne o 2 %. Znepokojuje ma však neustále zvyšujúca sa nezamestnanosť," zhodnotil súčasnú situáciu prezident.
Zdôraznil, že bude naďalej apelovať na vládnych predstaviteľov, aby do návrhov, ktoré prijímajú "zakomponovali aj návrhy zamestnávateľov a našli s nimi spoločný konsenzus".
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský vidí zmysel diskusií s prezidentom SR hlavne v otázkach dlhodobejších riešení. "Spresnenie a zjednodušenie systému odvodových opatrení pre podnikateľov či vymožiteľnosť práva sú jedny z najdôležitejších tém, ktoré nás v súčasnosti najviac zaujímajú. Musíme ich riešiť, pretože zvyšujú konkurencie schopnosť Slovenska," spresnil Malatinský.
Gašparovič sa vyjadril aj k nedávnemu protestu autodopravcov v súvislosti so zavedením elektronického mýta. "Súhlasím s niektorými názormi protestujúcich, ale som zásadne proti nezákonným formám, ktoré prepravcovia zvolili pre tento protest," povedal Gašparovič.
V tejto súvislosti konštatoval aj prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko, že zamestnávatelia majú k mýtu rovnako výhrady, ale nestotožňovali sa s formou protestov autodopravcov.
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták ocenil zníženie spotrebnej dane z nafty, pretože ide podľa jeho slov o ústretový krok vlády, ktorý podnikatelia vítajú. Za problematické však Soták označil nerovnoprávne postavenie domácich zamestnávateľov v porovnaní s investormi zo zahraničia.
Na stretnutí s hlavou štátu zamestnávatelia unisono kritizovali zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorá podľa nich komplikuje situáciu na trhu práce. Čím vyššia je minimálne mzda, tým ťažšie podnikatelia zamestnajú nezamestnaných, konštatoval Jusko.