StoryEditor

Nášmu kľúčovému sektoru kraľujú Nemci

Desiatka top hráčov v automobilovom priemysle u nás vlani dohromady na tržbách získala viac ako desať miliárd eur a zamestnávala takmer 21-tisíc ľudí. Ako vyplýva z rebríčka zostaveného HN, top hráčmi v tomto smere zostala trojka našich automobilových výrobcov, pričom rozdiel v tržbách medzi „zlatým“ a „bronzovým“ sú viac ako dve miliardy eur.

Desiatku naj dotvárajú dodávatelia pre automobilky. „Pri hodnotení čisto podľa vývoja produkcie sa v roku 2010 darilo výrobe dopravných prostriedkov veľmi dobre. Dvojciferné tempá rastu sú vynikajúci výsledok,“ hovorí Marek Gábriš, analytik ČSOB.

 

Práce ubudlo, dodávatelia hľadali náhradu
Napriek tomu, že rok 2010 bol pre automobilový priemysel určitou spásou vďaka lepším ekonomickým podmienkam, podľa našich výpočtov vtedy výrobcovia zamestnávali o niekoľko stoviek ľudí menej ako v roku predtým, keď kríza u nás zúrila naplno.

Najväčší rozdiel pritom badať nielen pri samotných automobilkách, kde napríklad Volkswagen mal v roku 2010 asi o osemsto ľudí menej ako rok predtým, rozdiel v desiatkach až stovkách ľudí badať aj u dodávateľov. Na nich kríza doľahla krátko po tom, ako zastihla samotných výrobcov áut. Mnohí z nich, najmä v oblasti výroby káblových zväzkov, museli v rámci efektívnosti svoju výrobu presťahovať do krajín s nižšími mzdovými nákladmi. Tieto slová podčiarkuje dodávateľ pre automobilky Molex, ktorý opustil kechnecký priemyselný park v lete minulého roka. Svoju výrobu presunul do Číny, ktorá sa z hľadiska mzdových či výrobných nákladov nachádza výrazne pod nami. Rovnako urobila napríklad aj španielska spoločnosť Precision Process Technology.

Rok 2010 bol zlomový
Napriek tomu, že kríza obrátila náš automobilový sektor naruby, priniesla so sebou aj určité pozitíva. „Vyvinula značný tlak na čo najproduktívnejšiu výrobu a na zvyšovanie konkurencieschopnosti každého závodu, keďže nízky dopyt tlačil ceny,“ hovorí Dávid Dereník, makroekonomický analytik UniCredit Bank. Firmy vtedy museli promptne reagovať najmä zoštíhľovaním výroby, ktorá sa prenášala z predchádzajúceho obdobia.

V roku 2010 problémy už iba doznievali. Dôkazom toho je, že práve vlaňajšok bol rokom, keď boli oznámené najvýznamnejšie investície z tejto oblasti. Volkswagen napríklad oznámil, že sme definitívne získali výrobu malých rodinných áut z radu New Small Family, pričom malú eufóriu spôsobil fakt, že ich produkcia prinesie asi sedemtisíc nových miest. Ku koncu roka sa začali rozbiehať aj konkurenti Kia Motors a Peugeot Citroën a v nadväznosti nato sa začalo dariť aj niektorým dodávateľom. Pokrízové oživenie cítiť už v tomto roku. Oproti predkrízovej úrovni dnes naše automobilky vyrábajú o sedem percent viac.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. jún 2023 12:21