Znížením často zbytočnej administratívnej záťaže, zrušením zákonov ukladajúcich duplicitné a mnohokrát nezmyselné povinnosti, a teda zlepšením celkovej regulácie sa zaoberal v závere uplynulého týždňa Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV).
Ako povedal pre TASR jeho člen, zastupujúci v ňom zamestnávateľov SR, prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec, už pred niekoľkými rokmi Európska komisia zverejnila údaj, podľa ktorého sa náklady regulačného zaťaženia rovnajú 4 % HDP všetkých členských krajín EÚ. V roku 2007 uskutočnila ďalšie meranie nákladov regulačného zaťaženia a vyplynulo z neho, že len 42 vybraných smerníc ukladá dotknutým subjektom povinnosti, ktorých splnenie stojí 115 až 130 miliárd eur.
Oravec zdôrazňuje, že téma lepšej regulácie je mimoriadne dôležitá najmä v súčasnom období, keď sú vlády členských štátov EÚ, Európska komisia a Európsky parlament zaneprázdnené "bojom" s krízou, zavádzaním balíčkov fiškálnych stimulov či znárodňovaním ich bánk. Lenže veľká väčšina týchto opatrení je finančne veľmi nákladná a je určená len na pomoc jednotlivým subjektom či niekoľkým vybraným odvetviam.
V stanovisko, ktoré EHSV prijal, sa okrem iného zdôrazňuje potreba hľadania účinnejších spôsobov, najmä zapojením širokého okruhu všetkých vrstiev obyvateľstva EÚ, ale aj vlád a politikov členských štátov. Pre politikov, konštatuje Oravec, je, bohužiaľ, oveľa lákavejšie prísť s návrhom nového zákona než s návrhom na zrušenie už existujúceho.