Ak by sa ekonomické problémy opäť vrátili, musí to riešiť spoločne celá Európa. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda vlády Robert Fico.
Deficit bude klesať
Pod vplyvom hospodárskej krízy a následných výpadkov príjmov rozpočtu deficit verejných financií vlani oproti pôvodným plánom vzrástol trojnásobne na predpokladaných 6,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa oficiálneho plánu konsolidácie by mal v tomto roku pri očakávanom približne 2-% raste slovenskej ekonomiky klesnúť na 5,5 % HDP. V rovnakom období sa má pritom priemerný schodok v celej Európe naopak zvýšiť zo 7 % na 7,5 % HDP, upozornil premiér.
Skoršia konsolidácia
Zároveň pripomenul, že Európska rada v tejto súvislosti prijala záver, že verejné financie treba po období stimulácie ekonomík začať konsolidovať najneskôr v roku 2011 a krajiny, ktoré si to môžu dovoliť, môžu začať skôr. "My sme začali skôr, lebo si myslíme, že si to môžeme dovoliť," zdôraznil Fico.
V súvislosti s otázkou, aký krízový scenár má vláda pripravený, pokiaľ by sa ekonomika alebo príjmy rozpočtu nevyvíjali podľa očakávaní, je šéf kabinetu presvedčený, že prípadný krízový vývoj by sa netýkal len Slovenska. "Ak Európa uvidí, že svetová kríza má podobu W, že dnes stúpame k vrcholu toho prvého V, ale o chvíľu možno pôjdeme znovu dole, tak si Európa opäť sadne a zase prijme nový plán obnovy Európy, ktorý je založený predovšetkým na obrovských stimuloch, ktoré idú z vládnych rozpočtov do ekonomiky," priblížil.
Európske plány
Slovensko podľa neho netreba vnímať ako izolovanú krajinu, ktorá by sa správala netradične a robila niečo, čo nie je v súlade s európskymi plánmi. "My sme všetky rozhodnutia prijali tak, ako sme sa dohodli na Európskej rade a Slovensku to naozaj pomohlo. Čiže ak by nastala nová krízová situácia, tak to bude európska, svetová krízová situácia a musíme znovu hovoriť s celou Európou, čo s tým urobíme," dodal Fico.