Pochmúrne očakávania
Sú presvedčení, že ich čaká podstatne horšia životná úroveň a aj príspevky od štátu budú stále nižšie. To je výsledok najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý pre britský denník Financial Times uskutočnila agentúra Harris v šiestich veľkých ekonomikách - okrem Francúzska ešte v Británii, Nemecku, Španielsku, Taliansku a USA. Agentúra zisťovala, či pociťujú rozdiel v životnej úrovni pred 10 rokmi a teraz a čo očakávajú do roku 2020.
Optimisti Američania
Výsledky prieskumu ukázali, že napriek rozsiahlej ekonomickej recesii v USA sú Američania väčší optimisti čo sa týka vyhliadok na najbližšie roky než Európania. Američania sú väčší optimisti oproti obyvateľom Európy aj čo sa týka dnešnej životnej úrovne v porovnaní s tou v roku 2000.
Najväčší pesimisti sú jednoznačne Francúzi. Približne 44 % z nich, čo je najvyššie percento zo spomínaných šiestich krajín, sa pesimisticky stavia k vyhliadkam na najbližších 10 rokov. Zhruba rovnaký počet Francúzov je okrem toho presvedčených, že ich dnešná životná úroveň je oproti roku 2000 horšia, čo je opäť najvyššie číslo zo všetkých sledovaných krajín. A až 75 % z opýtaných Francúzov je presvedčených, že vláda v najbližších 10 rokoch zníži objem štátnej pomoci, čo je opäť ďaleko najvyššie číslo spomedzi anketovaných obyvateľov vo všetkých šiestich krajinách. Iba v jedinej otázke ich preskočili obyvatelia iného štátu. Na otázku, či sa cítia dnes bezpečnejšie než pred 10 rokmi, odpovedalo záporne 44 % Francúzov, no až 46 % Talianov.
Za Francúzmi Briti
Druhým najpesimistickejším národom v súvislosti s najbližším desaťročím sú Briti. Okolo 36 % neočakáva v budúcom desaťročí nič dobré a približne 7 z 10 Britov je presvedčených, že budúcich 10 rokov prinesie im a ich rodinám nižšiu podporu štátu. Vysoké percento negatívnych odpovedí Britov pri tejto druhej otázke prekonali iba Francúzi. Iróniou je, že Francúzsko pritom v tomto roku nepostihla taká rozsiahla recesia ako iné priemyselne rozvinuté krajiny.
Informovala o tom na svojej internetovej stránke mediálna spoločnosť CNN.