Prevaha kladných čísel zo začiatku roka sa v minulom týždni začala pomaly vytrácať. Negatívny vývoj na komoditných trhoch zasiahol predovšetkým zemný plyn. Počas niekoľkých dní stratil v New Yorku viac než desatinu ceny a týždeň zakončil v blízkosti svojich miním z roku 2009. Pád cien plynu je dôsledkom nadpriemerne teplého počasia v USA, kde ho viac ako 50 percent domácností používa na vykurovanie. Navyše predpoveď stále neveští nič dobré a zemný plyn sa tak len ťažko v blízkom čase odrazí zo súčasného marazmu.
Prekvapivo nejednoznačne sa na svetových trhoch obchodovala ďalšia energia – ropa. Veľmi volatilné obchodovanie spôsobené situáciou okolo iránskeho jadrového programu a štrajku pracovníkov nigérijského ropného priemyslu zakončila okolo nuly. Hlboko do červených čísel sa potom ponorila kukurica, ktorá po zverejnení vysokých zásob obilnín v USA spadla vo štvrtok o viac ako šesť percent. Priblížila sa tak k minimám minulého roka.
Týždeň však nebol len o negatívach. Darilo sa priemyselným kovom, ktoré reagovali na špekulácie o skorom uvoľňovaní menovej politiky v Číne. To by malo podporiť čínsky hospodársky rast spolu s dopytom po týchto kovoch v stavebníctve a priemysle.
Jiří Tyleček, analytik X-Trade Brokers