Minister dopravy Ľubomír Vážny však dnes po rokovaní vlády vyhlásil, že túto ich požiadavku nesplní. "Z hľadiska cestnej dane musia dopravcovia komunikovať s tými, ktorí cestnú daň vyberajú, a to sú samosprávne kraje," upozornil.
Podľa Vážneho sa cestná daň musí vyberať aj po zavedení mýta, keďže s ním nesúvisí. "Peniaze, ktoré sa vyberú prostredníctvom cestnej dane, slúžia na opravu ciest II. a III. triedy, zatiaľ čo mýto je určené na výstavbu a opravu ciest I. triedy a diaľnic," priblížil minister.
Rezort dopravy neuvažuje ani o znížení tejto dane. "Je to záležitosť samosprávnych krajov," zopakoval Vážny.
Dopravcovia v uplynulých dňoch organizovali protestné akcie proti fungovaniu mýtneho systému, pri ktorých žiadali zníženie spotrebnej a cestnej dane, ako aj označenie a rozdelenie mýtom spoplatnených úsekov na menšie časti.
Premiér Robert Fico im v pondelok 11. januára po rokovaní s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov, dopravcov, rafinérie Slovnaft, rezortov financií a dopravy čiastočne vyhovel. Ako kompenzáciu zavedenia mýta avizoval zníženie spotrebnej dane na naftu o 9 centov na liter. Ďalšou zmenou má byť rozdelenie viacerých mýtnych úsekov na kratšie, ako aj označenie spoplatnených úsekov ciest I. triedy na ich začiatku a konci.0