Miera nezamestnanosti v eurozóne vo februári podľa predbežných sezónne prepočítaných údajov predstavovala 10,8 percenta, a dostala sa tak na nový rekord za dobu, čo eurozóna existuje. Najhoršia situácia je pritom v Španielsku, kde nezamestnanosť vzrástla na 23,6 percenta. Situácia sa zhoršila aj v celej Európskej únii, kde nezamestnanosť podľa štatistického úradu Eurostat vystúpila na 10,2 percenta. Slovensko (14 percent) malo v rámci eurozóny 5. najvyššiu nezamestnanosť, keď za ním okrem Španielska a Grécka skončili už len Írsko a Portugalsko.
"Ide síce o vysoké číslo, ale momentálne sa napriek tomu nachádzame pod dlhodobým 15,1-% priemerom za roky 1998 až 2012," konštatuje analytik ČSOB Marek Gábriš.
Pri porovnaní celej EÚ27 je Slovensko siedme s najhorším výsledkom. Toto "umiestnenie" by si mohla krajina podľa Gábriša ešte v nadchádzajúcich mesiacoch vylepšiť. "Dá sa predpokladať, že vzhľadom na štart sezónnych prác, ako aj rast priemyslu by mohla začať postupne klesať," konštatuje.
Eurostat odhaduje, že vo februári bolo v celej EÚ bez práce asi 24,55 milióna ľudí. Z toho asi 17,13 milióna ich pripadá na eurozónu. Zhoršenie je zrejmejšie z medziročného porovnania; zatiaľ čo vlani vo februári bola nezamestnanosť v eurozóne na 10,0 percenta, v EÚ predstavovala 9,5 percenta.
Oproti tohtoročnému januári pribudlo v celej EÚ zhruba 167 000 nezamestnaných, na eurozónu z toho pripadá asi 162 000. Oproti minuloročnému februáru dosahuje rast za celú EÚ približne 1,87 milióna ľudí, z toho na eurozónu asi 1,48 milióna ľudí.
Najnižšiu nezamestnanosť malo v eurozóne Rakúsko, a to 4,2 percenta. V Holandsku bola miera nezamestnanosti 4,9 percenta a v Luxembursku 5,2 percenta. Ku krajinám s najnižšou nezamestnanosťou sa ale radí aj Nemecko, kde miera nezamestnanosti predstavovala 5,7 percenta. Na opačnom konci je po Španielsku Grécko s nezamestnanosťou 21 percent. Je to však údaj za december.
Najpriaznivejší vývoj registruje v EÚ Litva, kde sa nezamestnanosť znížila najviac; medzi štvrtým štvrťrokom 2010 a 2011 sa tam nezamestnanosť znížila zo 17,5 na 14,3 percenta. Rovnaký trend ale vykazuje celé Pobaltie. Razantný nárast počtu ľudí bez práce, naopak, registruje Grécko, kde sa miera nezamestnanosti v rovnakom období zvýšila zo 14,3 na 21 percent. Podobne je na tom aj Španielsko a Cyprus, aj keď na Cypre je miera nezamestnanosti aj po silnom zvýšení stále ešte pod desiatimi percentami.