StoryEditor

SDKÚ chce lacnejšie prepúšťanie

26.04.2011, 00:00

Návrh Zákonníka práce chcú ešte meniť viacerí poslanci, najmä z SDKÚ-DS. Pre ministra práce Jozefa Mihála (SaS) už majú pripravené viaceré návrhy, ktoré majú prispieť k väčšej flexibilite pracovného trhu. Deväť pripomienok si pre ministra pripravil poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).

Medzi nimi napríklad maximálnu trojmesačnú výpovednú lehotu, päť týždňov dovolenky pre všetkých zamestnancov či zrušenie minimálnych mzdových nárokov. Niektoré z nich boli do Zákonníka práce už zapracované, no neskôr vypadli. „Myslím si, že po zasadnutí vlády sa zapracujú aj moje ostatné pozmeňovacie návrhy. V každom prípade si za všetkými stojím a prednesiem ich aj v parlamente.“

Vlastné nápady má aj bývalý minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). „Mám už pripravené nejaké pozmeňovacie návrhy, no nechám si ich pre seba,“ potvrdil poslanec.

Parlamentná debata bude tiež o gastrolístkoch. Návrh, aby zamestnanci namiesto nich mohli dostať hotovosť, zmietli zo stola odbory aj firmy. Vlastnú predstavu má aj poslanec Mihálovej SaS Kamil Krnáč. „Nie je to téma, ktorá by sa nejakým spôsobom skončila. Ide len o to, kto ju v parlamente zastreší,“ potvrdil Krnáč.

Šéf Výboru Národnej rady pre sociálne veci Július Brocka (KDH) si chce ešte počkať na rokovanie vlády. Strana bude potom o svojich pripomienkach hovoriť na poslaneckom klube. Akú podobu nakoniec dostane Zákonník práce, dozvieme sa v máji, keď bude o jeho novele rokovať Národná rada.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. september 2022 21:21