Nemecký prezident Christian Wulff sa počas návštevy Bratislavy pridal k európskym politikom, ktorí vyzvali Slovensko k podpore posilnenia právomocí záchranného fondu eurozóny (ESFS). Presadenie dokumentu v parlamente je ohrozené kvôli postoju vládnych liberálov, ktorí nesúhlasia s poskytovaním ďalších peňazí silne zadlženým ekonomikám.
"Keď všetci urobia všetko potrebné, problémy sú riešiteľné. Treba držať spolu, byť solidárni," povedal Wulff po dnešnom stretnutí so svojím slovenským kolegom Ivanom Gašparovičom.
K presadeniu zmien v pravidlách záchranného fondu vrátane zväčšenia jeho objemu je potrebný súhlas všetkých štátov eurozóny, do ktorej Slovensko vstúpilo začiatkom roka 2009. Slovenský prezident na tlačovej konferencii s Wulff poznamenal, že v diskusii o zmenách právomocí ESFS by mali ustúpiť úzke stranícke záujmy. "Už je najvyšší čas konať zodpovedne. Slovensko nemôže byť brzdou," poznamenal Gašparovič, ktorý vidí v Nemecku strategického partnera Slovenska. Nemecko je totiž našim najväčším obchodným partnerom, investovalo tu už mnoho nemeckých firiem.
Wulff vyjadril pochopenie pre takéto vnútropolitické diskusie na Slovensku. To, že sú oveľa ťažšie ako inde v Európe, vidí v tom, že SR postupovala veľmi zodpovedne a príkladne, čo sa týkalo udržania zdravých bánk či kritérií súvisiacich s eurom a celkovej stabilizačnej politiky. Dodal, že aj slovenskí občania museli veľmi veľa zniesť.
Dlhodobo odmietavý postoj druhej najsilnejšej vládnej strany SaS k posilneniu záchranného fondu už niekoľko týždňov zamestnáva lídrov koalície pravého stredu. Niektorí jej predstavitelia dokonca presadzujú spojenie hlasovania o materiáli s vyslovením dôvery kabinetu premiérky Ivety Radičovej. Opozícia opakovane zdôraznila, že rozhádanej koalíciu nepomôže a svoje hlasy v snemovni pridá len vtedy, ak vládne strany nájdu spoločnú dohodu.
Koalícia sa už skôr dohodla, že krajina bude o úprave záchranného fondu rozhodovať ako posledná v eurozóne. Štát by sa tak mohlo v druhej polovici októbra.
Európski politici v poslednom období opakovane vyzvali Slovensko, aby zmeny potrebné na posilnenie právomocí ESFS ratifikovalo a urobilo tak čo možno najrýchlejšie. Podobne sa začiatkom mesiaca počas návštevy Slovenska vyjadril šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle.