StoryEditor

Slováci chodia na poľské trhy menej

25.10.2012, 15:24
Autor:
TASRTASR

Na trhy do poľského mesta Nowy Targ, ktoré je od hraníc vzdialené asi 20 kilometrov, chodí menej Slovákov, ako po minulé roky. Väčšia tamojších predajcov sa zhoduje v tom, že Slováci stále tvoria väčšiu časť ich klientely, ale je ich každý rok menej. Pripisujú to tomu, že nakupujúci majú menej peňazí, že v Európskej únii je kríza, ale aj potravinovým škandálom, ktoré Poľsko trápia.

"Určite nám to nerobí dobré meno vo svete, ale tí, ktorí poznajú naše výrobky a chodili sem už pred desiatimi rokmi, nám ostávajú verní. Ale vo všeobecnosti je menej nakupujúcich Slovákov, ako povedzme pred dvoma rokmi," zhodnotil predajca Richard z Krakova, ktorý ako jeden z prvých na trhu v Nowom Targu predával mäso, teraz je tu už deviaty rok. Najprv sa predávalo iba mrazené mäso, neskôr si predajcovia zakúpili autá s chladničkami a teraz predávajú chladené podobne ako v Nemecku. Za potravinové škandály podľa neho môžu skôr veľké firmy, ako malí výrobcovia a predajcovia. "Ako sa hovorí, že ryba smrdí od hlavy, tak to platí aj v tomto. Je to nehumánne, keď obchodníci chcú zarobiť na úkor zdravia svojich odberateľov," dodal.

Jeden z prevádzkovateľov parkoviska pri neďalekom trhovisku tvrdí, že najviac Slovákov chodí v lete. Zatavia sa, keď idú na výlet do Krakova, alebo do Tatier. "Teraz v zime je ich tu menej, inokedy býva naše parkovisko o takomto čase plné, teraz je naplnené tak na polovicu. Dušičky a Vianoce to veľmi neovplyvnia," zhodnotil.

Slováci si však do Poľska aj napriek všetkému nájdu cestu a do Noweho Targu chodia zo všetkých kútov Slovenska. Na jednotlivých parkoviskách pri trhovisku sa objavili autá s poznávacími značkami z Piešťan, Považskej Bystrice, Revúcej, ale aj z Oravy a Liptova, či z okresov Sabinov, Prešov a Košice. Najviac zastúpené boli autá z okresov Poprad, Kežmarok a Spišská Nová Ves, pretože Spišiaci to majú do Noweho Targu najbližšie.

"My sme s manželkou prišli nakúpiť vence a kahance, pretože sa blížia dušičky, keď sme si to tak prerátali, tak tu vyjde veniec aj o 1,5 eura menej," povedal pre TASR Jakub Lazarák zo Starého Smokovca. Podľa neho sa stále oplatí prísť do Poľska na väčšie nákupy, nakoľko je tu väčší výber, a aj ceny sú v mnohom nižšie. "My sme prišli pozrieť na nábytok, či sa tu neoplatí kúpiť, ale v podstate máme to aj ako výlet, pozrieme si mesto," uviedla svoje dôvody na nákupy v Poľsku Ľubomíra Boželníková, ktorá merala cestu až z Považskej Bystrice. V Nowom Targu je asi tretí raz, s rodinou sem až tak často nechodia.

Naopak, minimálne raz do roka chodí do Poľska nakupovať Lenka Krasuľová z Kežmarku, avšak v poslednej dobe si vyberá len oblečenie. "Po tých aférach, čo tu boli, už mäso radšej nenakupujeme. Chodíme sem ale pravidelne nakupovať kostýmy, blúzky, vetrovky pre deti, pančušky, veci na zimu a podobne," dodala. Podľa nej je v Poľsku väčší výber odevov, hoci ceny už nie sú až o toľko nižšie ako doma.
Podľa Petra zo Starej Ľubovne sú potraviny v Poľsku dobré a neverí škandálom, ktoré krajinu ťažia. "Naša vláda chce Poliakom kaziť obchod, pretože sa im veľmi darí, ja si myslím, že mäso v Poľsku je dobré a budem ho kupovať," upozornil. Potraviny sem chodí v celku často nakupovať aj dôchodca Ivan Mrázik z Revúcej, ktorá je od Noweho Targu vzdialená 120 kilometrov. Podľa neho sú tu stále výhodnejšie ceny, aj keď do určitej miery jeho rozhodovanie o nákupe ovplyvnili potravinové aféry. "Čiastočne to môže byť pravda, že sú niektoré výrobky menej kvalitné, ale ja som zatiaľ nemal problém. Je to pre nás aj výlet, lebo ideme cez Tatry a keď už sme tu, tak aj nakúpime," konštatoval.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 09:16