Stlačený zemný plyn, alebo CNG, sa vracia do centra záujmu. Vybudovať u nás svoje čerpacie stanice na CNG najnovšie zvažuje firma Vemex Energo, ktorá patrí do ruskej skupiny Gazprom. Alternatívny dodávateľ energií plánuje prvú, pilotnú stanicu vybudovať už budúci rok. „Bol by som však rád, keby sme v rokoch 2013 až 2014 mali aspoň tri, štyri stanice,“ hovorí o potenciáli trhu CNG u nás Hugo Kysilka, viceprezident pre marketing spoločnosti Vemex.
V súčasnosti prevádzkuje u nás samoobslužné plniace stanice hlavne Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Ten ich však má zatiaľ sedem pre 450 zmluvných zákazníkov.
CNG palivo je v plienkach
„Okolité štáty ako Rakúsko či Nemecko majú tento trh v značnej miere vyvinutejší. Slovensko zaostáva za európskym štandardom,“ podotýka v súvislosti so slabo rozvinutým trhom CNG u nás Miriam Oravkinová za ďalšieho dodávateľa energií spoločnosť Elgas. Jej slovám dáva za pravdu aj SPP. „V súčasnosti je Slovensko druhá najviac splynofikovaná krajina v Európe. Má preto vytvorené ideálne predpoklady na plošné využívanie CNG vo všetkých oblastiach dopravy,“ podčiarkuje Peter Bednár, hovorca SPP.
Česká cesta
S týmto zrejme počíta aj Vemex. Jeho nové čerpacie stanice by mali vzniknúť v spolupráci so sieťou benzínových púmp Lukoil. „Určite chcem, aby stanice boli prvotne určené pre verejnosť. V čase, keď sa roztvárajú cenové nožnice medzi benzínom či naftou a CNG, túto možnosť najviac privíta bežný spotrebiteľ,“ dopĺňa Hugo Kysilka.
Podobný zámer v Českej republike Vemex, materská spoločnosť slovenskej Vemex Energo, odštartovala v polovici minulého roka. Prvá
CNG stanica vznikla tento rok v Ostrave, pričom podľa medializovaných plánov by u nášho západného suseda malo do dvoch rokov vyrásť približne dvadsať staníc. Podľa vyjadrení spoločnosti by sa chcel stať Vemex lídrom na trhu. „Tak v Česku, ako aj na Slovensku chýba okolo 60 CNG staníc,“ podčiarkuje Hugo Kysilka.
Trend sa láme?
Nateraz rozvoju využívania CNG vo verejnej doprave bránil predovšetkým nedostatok vozidiel. Napríklad pri autobusovej doprave na Slovensku z celkového počtu 5 200 autobusov jazdí len asi tristo na zemný plyn. Práve tento nezáujem znížil obchodnú atraktivitu u väčšiny dodávateľov energií. „Momentálne to nepovažujeme za oblasť, na ktorú by sme sa mali viac zamerať,“ konštatuje napríklad Andrea Danihelová, hovorkyňa RWE Gas Slovensko. Podobný postoj zachováva i Elgas.
Viacero aspektov však nahráva tomu, že trend by sa mohol zmeniť. Jedným je zámer Európskej únie nahradiť desať percent spotreby tekutých motorových palív zemným plynom do roku 2020. Druhý aspekt predstavuje skutočnosť, že po CNG začínajú viac siahať podnikatelia a v menšej miere i verejnosť. „Registrujeme pozvoľný nárast nových žiadostí o uzatvorenie zmluvy na dodávku CNG,“ hovorí Peter Bednár.
A napokon aj automobilky pri svojich nových modeloch už rátajú s „plynoverziou“. „S alternatívnym pohonným palivom CNG naša spoločnosť do budúcnosti počíta,“ podčiarkuje Lucia Busquet, hovorkyňa Škoda Auto Slovensko. Na stlačený zemný plynom „vyštartuje“ i nové vozidlo bratislavského závodu Volkswagen. „Volkswagen up! budeme vyrábať aj v CNG verzii pod názvom eco-up! Na trhy sa dostane koncom tohto roka,“ podčiarkuje Vladimír Machalík, hovorca spoločnosti.