Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek verí, že v roku 2010 sa SR podarí stabilizovať aj situáciu v oblasti nezamestnanosti. "Makroekonomické skúsenosti však hovoria, že pokiaľ národné hospodárstvo nezačne stúpať o minimálne 4 % HDP, dovtedy bude stále pokračovať úbytok pracovných miest," uviedol v rozhovore pre TASR minister.
"My predpokladáme, že pokiaľ dôjde k stabilizácii a rastu národných ekonomík v EÚ, zastaví sa aj tento fenomén nezamestnanosti. To, či sa nám to podarí zastaviť v roku 2010 alebo aspoň zmierniť, alebo tento fenomén bude pokračovať ešte možno ďalšie dva roky, je dnes ťažko povedať," pokračoval.
Minister hospodárstva si osobne myslí, že prílev nových pracovných miest by už určite mal z celoeurópskeho hľadiska nastať v roku 2013. "U slovenského podnikateľského prostredia sme sa pri podpore nárastu zamestnanosti sústredili na pozývanie nových investorov na územie SR, aby sme aspoň prostredníctvom súkromného zahraničného kapitálu vedeli vytvárať nové pracovné miesta," avizoval.
Celá svetová kríza prechádza podľa jeho slov zatiaľ tromi fázami. "Najprv to bola finančná kríza a strata dôvery investorov voči finančným inštitúciám. Táto strata dôvery znamenala zníženie investícií, sťahovanie obežných prostriedkov z finančných inštitúcií, čím sa prestali tvoriť nové hodnoty," konštatoval. Investori podľa neho jednoducho z obavy, aby neprišlo k stratám ich prostriedkov vo finančných inštitúciách, stiahli ich na vlastné účty a odmietli ďalej dávať k dispozícii finančným inštitúciám.
Táto nedôvera voči finančným inštitúciám sa prejavila v hospodárskej kríze tým, že sa z trhu stiahli obežné prostriedky, čo zároveň znamenalo, že sa znížila spotreba. "Tým, že sa znížila spotreba, znížila sa aj výroba a nastúpil fenomén nezamestnanosti, lebo podniky jednoducho pri zníženom odbyte museli redukovať aj svoje pracovné miesta. Bohužiaľ, strata dôvery voči finančným inštitúciám a zníženie spotreby znamená zároveň sociálnu krízu," uviedol.
Tretia fáza krízy, ktorá podľa Jahnátka momentálne nastupuje, je postrachom pre všetky vlády, najmä v Európskej únii. EÚ je totiž ako celok veľmi ohrozená, lebo 60 % produkcie členských štátov je určených na export mimo jej teritória. "Skutočne znížený odbyt dnes znamená pokračovanie zvyšovania nezamestnanosti v jednotlivých členských štátoch, vrátane SR," dodal šéf rezortu hospodárstva.