StoryEditor

Dopravcovia si polepšia. Figeľ ruší mýtne úseky

01.11.2011, 23:00
Kamionisti si môžu prilepšiť. Ministerstvo dopravy totiž chystá zrušiť približne polovicu mýtnych úsekov.

Dôvodom sú milióny eur, ktoré má na tom štát ušetriť. Dnes podľa zmluvy so súkromnou firmou Skytoll totiž platí za každú transakciu navyše peniaze. Čím je teda viac úsekov, tým viac štát platí súkromníkovi. Dopravcov sa zmena negatívne nedotkne, práve naopak. „Bude platiť zásada, že za úsek budú vozidlá platiť len vtedy, ak ho prejdú celý, to znamená. že prejdú začiatkom a koncom úseku,“ povedal prezident spoločnosti ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič. Novinka má platiť od začiatku budúceho roka.

Zmysel to má
Na slovenských cestách tak bude okolo 800 mýtnych úsekov. Teda toľko, koľko ich bolo v čase zavádzania mýta pred necelými dvoma rokmi. Podľa Jančoviča však nepôjde o totožné úseky, ale o nové, na ktorých dopravcovia môžu pár centov ušetriť. Napríklad pri preprave poľnohospodárskych plodín a podobne, kde miesto dojazdu či výjazdu mimoriadne leží mimo platenej vozovky.“

„V princípe nám je jedno, či úseky budú kratšie alebo dlhšie. Ak sa ušetrí, zmysel to má, avšak len za predpokladu, že to bude účtované správne. Pokiaľ to účtované nie je správne, my budeme stále nespokojní,“ hovorí šéf Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček. „Každé riešenie, ktoré je optimálne pre štát, je dobré,“ tvrdí Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného.

O dosahoch zatiaľ nehovoria
Skytoll tvrdí, že na znižovanie počtu úsekov je pripravený. „Aby sme na novom zozname vymedzených úsekov ciest mohli začať pracovať, potrebuje SkyToll od Národnej diaľničnej spoločnosti konkrétne zadanie, ktoré sme zatiaľ nedostali. Na jeho základe potom SkyToll upraví nastavenie systému, na čo v závislosti od komplikovanosti požadovanej zmeny bude potrebovať určitý čas,“ tvrdí hovorca prevádzkovateľa Anton Bódis.

Ministerstvo dopravy však o zmenách hovoriť zatiaľ nechce. „Konkrétne o zmenách a ich dosahu budeme informovať v momente spracovania vyhlášky,“ povedal vedúci komunikačného oddelenia rezortu Ľubomír Tuchscher. Termín jej spracovania však nespresnil. Zmeny preto hodnotiť nechcel nielen exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD), ale ani ministerstvo financií. „MF SR sa bude môcť k tejto téme vyjadriť, keď dostane od rezortu dopravy konkrétny návrh a analýzu,“ povedal hovorca rezortu Martin Jaroš. „Keďže som žiadnu prijatú vyhlášku a analýzu zatiaľ nevidel, je ťažké sa vyjadriť k zámeru ministerstva. Fakt je, že v súčasnosti sa viac hovorí, ako koná,“ dodal Vážny.

Ušetril peniaze
Okrem tejto zmeny, štát by mal na mýte do roku 2022, teda do času, dokedy je Skytoll povinný prevádzkovať mýto na Slovensku, ušetriť dokopy 77 miliónov eur. Rezort dopravy chcel aj drahšie mýto pre kamióny približne o 15 percent. Naopak, novšie kamióny mali platiť o toľko menej. Vzhľadom na pád vlády Figeľ od týchto zmien upustil.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. jún 2023 21:21